Meme kanseri tanısı alan kadınlarda anksiyete,depresyon ve cinsel yaşam kalitesinin incelenmesi
Investigation of anxiety, depression and sexual life quality in women with diagnosis of breast cancer
- Tez No: 536232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu araştırmada amaç meme kanseri tanısı alan kadınlarda anksiyete, depresyon ve cinsel yaşam kalitesini incelemektir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı araştırma ilkelerine uygun olarak yapılan bu araştırmanın evrenini bir üniversite hastanesi Kemoterapi Ünitesine günü birlik ilaç tedavisi için Kasım 2017-Nisan 2018 tarihleri arasında başvuran 240 meme kanserli kadın, örneklemini ise bu tarihler arasında araştırmayı katılmayı kabul eden 180 meme kanserli kadın oluşturmuştur. Araştırmanın verileri,“Kişisel Bilgi Formu”,“Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği”ve“Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik, ortalama, Kruskal Wallis, Mann Whitney U ve Korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için gerekli kurum izinleri alındıktan sonra, hastaların sözlü onamları alınmıştır. Bulgular: Araştırmada meme kanserli hastaların yaş ortalamasının 51,67±9,74 (min 25- max 65) yıl, kardeş sayısı ortalamasının 4,16±2,35 (min 1-max 11) olduğu, %50'si ilköğretim mezunu, %21,1'inin çalıştığı, %66,1'inin orta düzey gelire sahip olduğu, %48,3'ünün ilçede yaşadığı bulunmuştur. Hastaların %10,6'sının belirgin anksiyetede, %13,9'unun belirgin depresyonda olduğu saptanmıştır. Hastaların cinsel yaşam kalitesinin iyi olduğu bulunmuştur. Meme kanserli kadınların anksiyetesini gelir durumu, yaşanılan yer, ameliyat olma durumu, sağlığını algılama durumu ve radyoterapi tedavisi alma durumu etkilerken; depresyonu yaşanılan yer, sağlığını algılama durumu ve radyoterapi tedavisi alma durumunun etkilediği belirlenmiştir. Cinsel yaşam kalitesini yaşanılan yer, ailesinde meme kanseri varlığı ve sağlığını algılama durumlarının etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim is analyzing anxiety, depression and quality of life in women diagnosed with breast cancer. Material and Method: The universe of this study, which was conducted in accordance with the descriptive research principles, has made 240 breast cancer women who applied to a university hospital chemotherapy unit between November 2017 and April 2018 for drug treatment, the sample included 180 women with breast cancer who agreed to participate in the study. The data were collected by using“Personal Information Form”,“Hospital Anxiety and Depression Scale and ”Sexual Life Quality Scale''. In the evaluation of data; percentage, mean, Kruskal Wallis, Mann Whitney U and Correlation analyzes were used. Verbal consent was obtained from the patients after obtaining the necessary institution permits to perform the study. Results: In the study, the mean age of the patients with breast cancer was 52 (25-65) years, the mean number of siblings was 4 (1-11), 50% of them were primary school graduates, 21,1% worked and 66,1% of them were middle income and 48.3% lived in the district. 10.6% of patients had significant anxiety, 13.9% of patients had significant depression. It was found that the quality of sexual life of the patients was good. Anxiety is affected by the status of income, place, surgery, health perception status and radiotherapy; depression was affected by the status of place, health perception status and radiotherapy. It was found that sexual quality of life was affected by place, presence of breast cancer in the family and health perception status. Conclusion: The quality of sexual life of the patients was good.