Yeni tanı hipertansiyonlu hastalarda metabolik sendrom sıklığı ve olmesartan kullanımının metabolik sendrom parametreleri ve PPAR gama seviyesi üzerine olan etkisinin incelenmesi.
The prevalence of metabolic syndrome in patients with newdiagnosed hypertension and effect of Olmesartan on metabolic syndromecomponents and levels of PPAR gamma.
- Tez No: 536242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Akyürek, Ö. Yeni tanı hipertansiyonlu hastalarda metabolik sendrom sıklığı ve olmesartan kullanımının metabolik sendrom bileẟenleri ve PPAR gama seviyesi üzerine olan etkisinin incelenmesi. S.B. Ankara Dıẟkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araẟtırma Hastanesi 3. Dahiliye Kliniği, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2009. Hipertansiyon ülkemizde görülme sıklığı %31,8 olarak bildirilmiẟtir. Hipertansif hastalarda risk profili sadece kan basıncı ile değil, aynı zamanda uç organ hasarı varlığı, dislipidemi, DM ve obezite gibi diğer risk faktörlerinin varlığı ile belirlenir ki; bu faktörlerin her biri birbirinden bağımsız olarak kardiyovasküler hastalık riskini artırır. Bu durum metabolik sendromda daha belirgindir. Bazı araẟtırmacılar, metabolik sendromda, hipertansiyonun birinci basamak tedavi olarak ARB'leri önermektedir. ARB gurubunda bulunan bazı preparatların PPAR'lar üzerinden AKẞ ve lipid profili üzerinde de iyileẟtirici olduğu yapılan çalıẟmalarda gösterilmiẟtir. Çalıẟma Dıẟkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araẟtırma Hastanesi Dahiliye 3 Kliniği polikliniklerine baẟvuran 46 yeni tanı hipertansiyonlu hastada gerçekleẟtirilmiẟtir. Bu hastaların %80,4'ünde metabolik sendrom saptanmıẟtır ve PPAR γ transkripsiyon faktör düzeyi kontrol grubuna göre anlamlı düẟük bulunmuẟtur (p=0.005).
Özet (Çeviri)
Akyürek, Ö. The prevalence of metabolic syndrome in patients with new diagnosed hypertension and effect of Olmesartan on metabolic syndrome components and levels of PPAR gamma. Health Ministry, Ankara Dıskapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Dept. of Internal Medicine, MD thesis, Ankara, Turkey, 2009. The hypertension prevalence is 31,8% in Turkish population. Risk profile not defines exclusively with blood pressure. Furthermore, end organ damage due to hypertension, dyslipidemia, diabetes mellitus and obesity are important factors for definition of risk profile. Each factor is independently increase development of cardiovascular disease. This condition is markedly observed in metabolic syndrome. Many papers proposed ARB's in first line therapy of hypertension. Many studies represent beneficial effect of some ARB's on fasting blood glucose and lipid profile by PPAR activity. This study was conducted in Yildirim Beyazit Training and Research Hospital, 3rd Internal Medicine Department. 46 new diagnosed patients with hypertension enrolled in study. Metabolic syndrome assigned in 80,4% of patients. PPAR γ transcription factor levels were significantly lower in treatment group than control group (p=0.005) in the start of studt. Blood pressure was significantly reduced with Olmesartan in the end of the 12 weeks of treatment.