Nazal polip etyopatogenezinin araştırılmasındaapoptozisin rolü ve galektin-3 ekspresyonunundeğerlendirilmesi
Role of apoptosis in the pathogenesis of nasal polypsbased upon galectin-3 expression
  1. Tez No: 536251
  2. Yazar: TALİYE ÇAKABAY
  3. Danışmanlar: UZMAN İBRAHİM SAYIN, DOÇ. DR. F. TÜLİN KAYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Paranazal sinüsleri ve nazal kaviteyi döşeyen mukozanın multifaktöryel nedenli kronik enflamatuar bir hastalığı olan nazal polipozisin etyolojisi ve patogenezi hala tartışmalıdır ve bu konuda daha birçok araştırmaya gerek duyulmaktadır (1,2,3). Nazal polip etyopatogenezinin araştırılmasında yapılan çalışmalarda, nazal polip orjini ile ilgili çeşitli sonuçlara varılmıştır. Nazal polibin, glanduler hiperplazinin bir sonucu olarak neoplastik bir hastalık olabileceğine dikkat çekilmiştir. Apoptoz ve proliferasyon arasındaki dengenin bozulması, neoplastik hastalıkların gelişmesinde ve ilerlemesinde önemli rol oynamaktadır. Yapılan çalışmalardaki birçok kanıt, apoptotik mekanizmaların, çeşitli organların kronik inflamasyonunda, epitel hiperplazisi veya doku remodelizasyonu gibi sekonder değişiklikleri tetiklediği gösterilmiştir. Bu açıdan, apoptozun düzenlenmesi ve yerine getirilmesinde yer alan mekanizmaların moleküler karakterizasyonu, nazal poliplerin patogenezini anlamak için hayati bilgiler sağlayabilir (4,5). Mitokondrial apoptoz yolağında antiapoptotik etkiye sahip olan Galektin-3, hücre diferansiyasyonunda, hücre büyümesinde ve hücre adezyonunda önemli fonksiyonları olan lektin türevi antiapoptotik bir moleküldür. Bağışıklık, inflamasyon ve neoplastik hastalıkların oluşumundaki oldukça önemli düzenleyici fonksiyonları nedeniyle, Galektinlere yönelik çalışmalar ve ilgi hızla artmaktadır. Galektin-3, immun sistem modulasyonu, kanser gelişimi gibi birçok önemli fonksiyonun yanında, nötrofil aktivasyonu, hücre adezyonu, apoptozisi, diferansiyasyonu ve migrasyonunda çok önemli rollere sahiptir (4,6). Bundan yola çıkarak, bu tez çalışmasında; glanduler hiperplazinin bir sonucu olarak neoplastik bir hastalık olabileceğine de dikkat çekilen nazal polipozisin oluşumunda ve büyümesinde, antiapoptoz mekanizmasının araştırılması amacıyla, nazal polip dokusunda ve histopatolojik olarak nazal poliplerle karşılaştırıldığında, daha az glandüler yapı içermesi, eozinofili içermemesi ve nazal kavitedeki orjin aldığı bölge farklılığı nedeniyle dikkati çeken antrakoanal polip dokusunda ve normal nazal mukozada, lektinlerden güçlü bir proenflamatuar ve antiapoptotik efektör aktivitesi olan Galektin-3 varlığının araştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Multifactorial mucosa of the paranasal sinuses and the nasal cavity etiology and pathogenesis of nasal polyposis with chronic inflammatory disease it is still controversial and many more studies are needed (1,2,3). Studies in the investigation of the etiopathogenesis of nasal polyps, nasal polyps There are several conclusions about the origin. Nasal polyp, glandular hyperplasia As a result, it may be a neoplastic disease. Apoptosis and disruption of proliferation, development of neoplastic diseases and play an important role in its progression. A lot of evidence in the studies, apoptotic mechanisms, chronic inflammation of various organs, epithelium triggered secondary changes such as hyperplasia or tissue remodeling It is shown. In this respect, it is involved in the regulation and fulfillment of apoptosis. molecular characterization of mechanisms, understanding the pathogenesis of nasal polyps can provide vital information (4,5). Antiapoptotic in mitochondrial apoptosis pathway Galectin-3 has the effect of cell differentiation, cell growth and lectin derivative having important functions in cell adhesion It is a molecule. Immune, inflammation and neoplastic diseases due to important regulatory functions, studies and interest in Galectins is increasing rapidly. Galectin-3, immune system modulation, cancer development In addition to important function, neutrophil activation, cell adhesion, apoptosis, have very important roles in differentiation and migration (4,6). From this in this thesis; neoplastic as a result of glandular hyperplasia disease may be the occurrence of nasal polyposis nasal polyps in order to investigate the mechanism of antiapoptosis compared to nasal polyps in tissue and histopathologically glandular structure, lack of eosinophilia and region of origin in the nasal cavity diffuse antrakoanal polyp tissue and normal nasal a strong proinflammatory and antiapoptotic effector activity in the mucosa in lectins The aim of this study was to investigate the presence of Galectin-3.