Improving of crawler excavator cabinet acoustic isolation with synthetic sound barrier and polyethylene insulations materials
Paletli ekskavatör kabin akustiğinin sentetik ses bariyeri ve polietilen izolasyonlarla geliştirilmesi
  1. Tez No: 536295
  2. Yazar: MURAT CAN ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZCANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasında stadartlara uygun test koşullarında 30 ton ağırlaga sahip bir paletli ekskavatörün kabin içi ses seviyesi belirlenmiş ve kabin içi izolasyon ve dış ortam ses emiciler ile ses seviyesinin azaltılması amaçlandı.Araştırma kapsamında öncelikle ekskavatör kabinin akustik izolasyonunu etkileyecek açıklıklar tespit edildi.Bu açıklıklara uygun çözüm yöntemleri geliştirildi. Testler sonucunda ekskavatörün çalışma şartlarındaki en yüksek desibel değerleri ve bu değerlerin karşılık geldiği frekans aralığı tespit edildi. Bu frekans aralıklarına uygun izolasyon ve ses emiciler belirlendi. Kabin tabanına sentetik ses bariyeri ve kabin karkasına polietilen ses izolasyonları montajlandı.Sonuç olarak kabin içi ses seviyesinde yakalaşık 3-5 dB azalma elde edilmiştir. Böylece ekskavatör için daha konforlu ve sessiz bir operatör mahali elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the sound level of a crawler excavator with a weight of 30 tons was determined and it was aimed to reduce the sound isolations in the cabin and the sound absorbers in the outside environment. Within the scope of the research, the openings that would affect acoustic isolation of excavator cabin were determined. Solutions suitable for these openings were developed. As a result of the tests, the highest decibel values of the excavator operating conditions, the frequency range corresponding to this value were determined. Appropriate isolation and sound absorbers were determined for these frequency ranges. Synthetic sound barrier is mounted on the cabin floor and polyethylene sound isolations are mounted on the cabin frame.as a result, the cabin noise level has been reduced by 3-5 dB Thus, a more comfortable and quiet operator area was obtained for the excavator.