Stabil skafoid nonünionlarında greftsiz perkütan tespit
Percutaneous fixation without grafting in stable scaphoid nonunions
  1. Tez No: 536300
  2. Yazar: HAKAN ERTEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYÜP ÇAĞATAY ZENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Skafoid, en sık kırık izlenen karpal kemiktir ve el bileği biyomekaniğinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Kırıkların tanı ve tedavisi genellikle gecikmiştir. Hastaların tedavi almaması veya gecikmiş tedavi nedeni ile skafoid nonünionu sık görülmektedir. Skafoid nonünionu yaralanmanın üzerinden 6 ay veya daha fazla süre geçmesine rağmen kaynamama olarak tanmlanır. Skafoid nonünionunun tedavisiz bırakılması ağrılı el bileği, artrit, avasküler nekroz gibi önemli komplikasyonlarla sonuçlanabilmektedir. Skafoid nonünionu tedavisinde perkütan greftleme, perkütan fiksasyon ve greftleme, açık redüksiyon internal fiksasyon ve greftleme gibi yöntemler tanımlanmıştır. Açık redüksiyon yönteminin yaratabileceği komplikasyonlardan kaçınabilmek için son yıllarda perkütan greftleme daha popüler hale gelmiştir. Bu çalışmada; İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda 2014-2017 yılları arasında stabil skafoid nonünionu olan hastalarda greftsiz perkütan tespit uygulanması sonrası klinik, radyolojik ve fonksiyonel sonuçları değerlendirilmiştir. Opere edilen 20 hasta değerlendirilmiş olup 6'sı Slade evre 3, 14'ü Slade evre 4 tü. Ortalama takip süresi 41,3 ay olup ortalama kaynama zamanı 12 haftaydı. 20 hastanın 16 sında kaynama sağlanmış olup kaynama oranı 80% idi. Hastaların takiplerinde fonksiyonel değerlendirme Vas skoru, Q DASH skoru ve Jamar el dinamometresi ölçümü ile yapıldı. Radyolojik değerlendirme ile kaynama durumu değerlendirildi. Çalışmamızda stabil skafoid nonünionlarının greftsiz perkütan vidalama ile tespit sonuçlarının oldukça başarılı olduğunu görmekteyiz. Kistik nonünionu olan hastalarda greftlemenin gerekli olmadığı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Scaphoid is the most common fractured carpal bone and plays an important role in wrist biomechanics. The diagnosis and treatment of the fractures are usually delayed. Scaphoid nonunion is seen frequently because of not receiving treatment or delayed treatment. Scaphoid nonunion is defined as nonunion for 6 months or more after injury. Without treatment of scaphoid nonunion may result in significant complications such as painful wrist, arthritis, avascular necrosis. Percutaneous grafting, percutaneous fixation and grafting, open reduction internal fixation and grafting have been described in the treatment of scaphoid nonunion. In recent years, percutaneous grafting has become more popular in order to avoid complications caused by open reduction. In this study; Clinical, radiological and functional results were evaluated in patients percutaneous fixation without grafting in stable scaphoid nonunion between 2014 and 2017 years in İzmir Katip Çelebi University Department of Orthopedics and Traumatology. T. wenty patients were operated and 6 were Slade grade 3, 14 were Slade grade 4. The mean follow-up period was 41.3 months and the mean union time was 12 weeks. In 16 of 20 patients, union was achieved and the union rate was 80%. İn the follow-up of the patients, functional evaluation was done by means of Vas score, Q DASH score and Jamar hand dynamometer measurement. Ünion was evaluated by radiological evaluation. In our study, the results of the percutaneous fixation without grafting in stable scaphoid nonunion were quite successful. We suggest that grafting is not necessary in patients with cystic nonunion.