El bilek SLAC ve SNAC lezyonu sonrası farklı interkarpal artrodez tekniklerinin el bilek biyomekaniğine etkileri: Finite element analiz çalışması
Effects of different intercarpal arthrodesis techniques on wrist biomechanics after wrist SLAC and snac lesion: Finite element analysis study
  1. Tez No: 802574
  2. Yazar: MEHMET KEMAL GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ÖZCANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada SLAK ve SNAK lezyonu sonrasında uygulanan sınırlı karpal artrodez kombinasyonları arasında EHA farkı olup olmadığını araştırdık. Aynı zamanda implant sayısının ve implantın el bilek kemiklerindeki pozisyonunun el bilek EHA'sına etkisini bulmayı planladık. En az implant ile en stabil ve en çok EHA'yı sağlayan el bilek artrodezine ulaşmayı amaçladık. Sağlam el bilek modellemesini; sonlu elemanlar analiz yöntemini kullanılarak el bilek pronasyonda iken kadarva çalışmarındaki karpal kemik hareketlerini referans alarak yaptık. Yumuşak dokuları dâhil etmeden modellemeyi oluşturduk. SLAK ve SNAK sonrasında skafoidin eksize edilip başta lunatum ve kapitatumun artrodezi olmak üzere; çeşitli artrodez modelleri artrodez oluşturduk. Ulnar deviasyonu artıracağını düşündüğümüz triquetrimunda çıkarıldığı artrodez modelerini de ekleyerek toplam 8 adet sınırlı el bilek artrodezi modelledik. Sınırlı koşulları belirlenmiş el bilek modeli doğal sınırlayıcı iken, oluşturduğumuz bu artrodez modelerini değerlendirdik. Oluşturduğumuz sınırlı koşullu ek bilek modelinde fleksiyonu 84o ekstansiyonu 74o ulnar deviasyonu 35o radial deviasyonu 25o bulduk. SNAK ve SLAK lezyonu için belirlediğimiz modellerde fleksiyon-ekstansiyon arkı, ulnar-radil deviasyon arkı sırasıyla, Lunokapitat 58o-39o, Kapitolunat 59o-40o, Lunokapitat – Triquetrohamat 75o-39o, Kapitolunat - Lunotriquetral – Triquetrohamat 73o-29o, Lunokapitat-Hamatokapitat 70o-30o, Triquetrium olmadığı Lunokapitat 69o-43o, Triquetrium olmadığı Kapitolunat 72o-48o, Triquetrium olmadığı Lunokapitat - Hamatokapitat 71o-33o olarak bulduk. Sonuç olarak yapılan artrodez modelerinde; kilit artrodez olan lunatum ile kapitatum arasındaki artrodezin vida yönünün, EHA üzerine etkisi olduğunu, triqutrumun çıkartılmasının ulnar radial deviasyon arkında artış yapmadığını ama flkesiyon ekstansiyon arkında artış yaptığını, tanımladığımız 3'lü artrodez ile lunatumun interkarpal eklem yüzündenki anatomik varyasyonlardan kaynaklı fiksasyon zorluğunu ortadan kaldırmış ve geniş tabanlı, uygulaması kolay stabil bir tespit yöntemi olduğunu göstermiş olduk. Bu 3'lü artrodez ile günlük aktiviteler için yeterli bir EHA elde ettik.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated whether there is a difference in ROM between limited carpal arthrodesis combinations applied after SLAC and SNAC lesion. At the same time, we planned to find the effect of the number of implants and the position of the implant in the wrist bones on the wrist ROM. We aimed to achieve the most stable wrist fusion providing the most ROM with the least amount of implants. Robust wrist modeling; Using the finite element analysis method, while the wrist is in pronation, we made reference to the carpal bone movements in the tillva studies. We created the modeling without including soft tissues. After SLAC and SNAC, the scaphoid is excised and primarily the lunate and capitatum fusion; We have created various fusion models fusion. We modeled a total of 8 limited wrist fusions by adding the fusion models in which the triquetrimum is removed, which we think will increase the ulnar deviation. While the wrist model with limited conditions is natural limiting, we evaluated these fusion models that we created. We found flexion 84o, extension 74o, ulnar deviation 35o, and radial deviation 25o in the limited conditional additional wrist model we created. Flexion- extension arc, ulnar-radil deviation arc in the models we have determined for the SNAC and SLAC lesion, respectively, Lunocapitate 58o-39o, Kapitolunate 59o-40o, Lunocapitate-Triquetrohamat 75o-39o, Kapitolunat-Lunotriquetral-Triquetrohamat 73o-29o, Lunocapitate-Hamatokapitat 70o-30o, as we found. In models without triquetrium, we found flexion-extension arc, ulnar-radial deviation arc, respectively, Lunocapitate 69o-43o, Capitolunate 72o-48o, Lunocapitate – Hamatocapitate 71o-33o. As a result, in the fusion models; The fusion between the lunate and capitatum, which is the key fusion, has an effect on the screw direction, the removal of the triqutrum does not increase the ulnar radial deviation arc, but increases the flexion extension arc. We have shown that it is a stable detection method that is easy to apply. With this three-corner fusion, we have achieved a sufficient ROM for daily activities.