EKG olay kaydedici ve hekim telemetri sistemi tasarımı
ECG event recorder and physical telemetry system design
  1. Tez No: 536301
  2. Yazar: MUSTAFA OKTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Gerçekleştirilen sistem sayesinde kalp rahatsızlığı olan kişilerin veya kalp rahatsızlığı olma ihtimali olan kişilerin takibi ve teşhisinin konulmasına yardımcı bir telemetri sistem geliştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda gerçekleştirmiş olduğumuz çalışma 3 bölümden oluşmaktır. Bu bölümler sırasıyla kablosuz EKG alıcı tasarımı, Android ara yüz tasarımı ve bilgisayar ara yüzü tasarımlarıdır. Bu çalışmada vücuda yerleştirilen elektrotlar aracılığı ile alınan sinyaller yükseltip filtrelendikten sona işlenebilir analog bir sinyale dönüştürülür. Mikroişlemci yardımıyla dijitale dönüştürülen sinyal Bluetooth modülüne gönderilerek kablosuz veri iletimi sağlanmıştır. Android ara yüzü tasarımı ile kablosuz EKG alıcı devresi arasında Bluetooth bağlantısı sağlanarak EKG kayıt sistemi gerçekleştirilmiştir. Kayıt işleminin sonunda veriler hasta bilgileriyle birlikte hekim E-mail adresine yönlendirilmesi sağlanmıştır. Bilgisayar ara yüzü ile ise hekim E-mailleri otomatik kontrolü sağlanmıştır. Yeni gelen E-mailin algılanması ile hasta bilgileri ve EKG dosyası bilgisayara kaydedip hasta EKG grafiği çizdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thanks to this system, a telemetry system has been developed to help the follow and diagnose of people with heart problems or the people with the possibility of heart problems. In accordance with this purpose, the study that we carried out consists of 3 parts. These sections are respectively: Wireless ECG receiver design, Android interface design and computer interface design. In this study, the signal that placed the signals are received by the electrodes placed in the body are converted to an operable analogy signal after filtering. The signal that is converted to digital with the help of microprocessor is provided wireless data transmission by sending to Bluetooth module. The ECG recording system is carried out by providing a Bluetooth connection between the Android interface design and the wireless ECG receiver circuit. At the end of the registration process, the data is provided to be sent to the physician's Email address with the patient information. With the computer interface, Physician's Emails automatic control is provided. The patient information and ECG file were recorded on the computer with the detection of the new incoming E-mail and the patient ECG graph was drawn.