Retrograd intrarenal cerrahi yapılan böbrek taşı hastalarında taş boyutu, dansitesi ve lokalizasyonunun; taşsızlık ve komplikasyon oranlarına etkisinin karşılaştırılması
The stone size, density and localization of kidney stones of patients with retrograde intrarenal surgery; the effects of stone free results and complication rates
  1. Tez No: 536305
  2. Yazar: CUMA AYTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERDAL DORUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Böbrek taşı hastalığı neredeyse insanlık tarihi kadar geçmişi olan bir hastalıktır. Farklı iklim ve coğrafyalarda görülme sıklığı değişse de her iki cinsiyeti ve her yaştan insanı etkileyen, fiziksel aktivitenin azalması ve beslenme alışkanlıklarının değişmesi nedeniyle günümüzde insidansı artmakta olan bir sağlık sorunudur. Tedavide Dışardan Şok Dalgalarıyla Taş Kırma (ESWL), retrograde intrarenal cerrahi (RIRC), Perkütan nefrolitotomi (PNL), laparoskopi, kombinasyon tedavileri ve açık cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Çalışmamızda RIRC yapılan hastaların böbrek taşlarının yerleşim yerinin, boyutunun, dansitesinin; taşsızlık ve komplikasyon oranlarına etkileri araştırılmıştır. Çalışmamızda 01.06.2014 ile 15.03.2018 tarihleri arasında RIRC yapılan 124 hastanın verileri incelenmiş. İşlem öncesi taş boyutları, yerleşim yeri, dansitesi, enfeksiyon varlığı, işlemler esnasında operasyon süreleri, işlemler sonrasında post op ateş, enfeksiyon komplikasyon gelişimleri, operasyondan 1 ay sonra direk üriner sistem grafisi ve USG ile böbrekte rezidü taş varlığı değerlendirildi. Çalışmamızda taşsızlık başarısını anlamlı etkileyen faktörler taş boyutu (median 13 mm) ve taş dansitesi oldu (median 864). Taşın yerleşim yeri başarıyı istatistiksel olarak anlamlı etkilemedi(p: 0,270). Hastaların %10,5 inde komplikasyon görülürken bunların da %4'ü clavien derece 1 komplikasyonlardı. Taş boyutu, dansitesi ve yerleşim yerinin komplikasyon oranlarında istatistiki olarak anlamlı fark oluşturmadığı gözlendi. Taş boyutu ile rezidü taş boyutu arasında korelasyon gözlenmezken, taş dansitesi ile rezidü taş boyutu arasında korelasyon gözlendi. Literatür bilgilerimiz ve kendi sonuçlarımızı değerlendirdiğimizde RİRC düşük komplikasyon oranlarına sahip, böbreğin tüm lokalizasyonlarında başarılı bir minimal invaziv cerrahi yöntemdir. Teknoloji bağımlı bir yöntem olan RIRC'nin güvenirlilik ve başarının daha sağlıklı değerlendirilebilmesi için geniş serilerle yapılmış çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Kidney stone disease is as old as history of humanity and civilization. Despite the fact that its prevalence varies depending on different climates and geographic regions, it is a health problem that affects both men and women of all ages, and its prevalence rates continue increasing as a result of physical inactivity and changes in dietary habits in every level of society. Treatment options include exstracorporeal shock wave lithotripsy (ESWL), retrograde intrarenal surgery (RIRS), percutaneous nephrolithotomy (PNL), laparoscopy combination therapy and open surgery. In our study, the localization, size and density of kidney stone and complication rates were investigated. In our study, the data collected from 124 patients who underwent RIRS between the dates of 01 June 2014 and 15 March 2018 were examined. Prior to the procedure, the stone's size, location, density and infection probability; during the procedure, the duration of the operation; and after the operation, postoperative fever and the development of infectious complications were assessed. One more after the operation; the patients' direct urinary system graphy, ultrasound examinations and stone-free status were evaluated. It was the size (median 13 mm) and density (median 864) of the stone which actually had an impact on the complete removal of the stone. The location of the stone statistically had no effects (p:0,270). Some complications were observed in % 10,5 of the patients, % 4 of whom were grade 1 of Clavien classification. It was observed that stone size, density and location did not make a statistically significant difference in complication rates. Although there was a correlation between the stone density and the residual stone size. When we review our literature and our own results, RIRS is a successful minimally invasive surgical method that can be used in all localizations of the kidney with low complication rates. In order to evaluate the reliability and success of RIRS, which is a technology dependent method, a large series of studies are needed.