Böbrek alt pol taşlarının fleksible urs ile tedavilerinde; mekanik perküsyon, diürez ve inversiyon (PDI) uygulamalarının taşsızlık üzerine etkisi
In the treatment of renal lower pole stones with flexible urs; the effect of mechanical percussion, diurese and inversion (PDİ) applications on stoneless
  1. Tez No: 796600
  2. Yazar: ÇAĞLAR SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER ODABAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Giriş ve amaç: Böbrek alt polde (BAP) bulunan taşlar, taş yükünü azaltmak amaçlandığında, yer çekimi ve alt pol kalikslerinin pozisyonundan kaynaklandığı öngörülen bir takım engellere sahiptir. BAP taşlarının ekstrakorporeal şok dalgası (ESWL) ile tedavisinde geometrik engeller göz önüne alınarak taşların çıkartılmasına engel olacak faktörleri tersine çevirmek için hastanın inversiyonu, hidrasyon sonrası zorlu diürez ve ESWL yapılan böbrek tarafına mekanik perküsyon uygulanması gibi teknikler geliştirilmiştir. Bu çalışmada BAP taşlarında retrograd intrarenal cerrahi (RİRC) yapılması sonrasında perküsyon, diürez ve inversiyonun (PDİ) uygulanmasının taşsızlık sonuçları üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 01.06.2021-31.01.2022 tarihleri arasında BAP taşı sebebiyle RİRC opere edilen 114 hastanın sonuçları karşılaştırılmıştır. Hastaların yaş, cinsiyet, beden kitle indeksi (BKİ), preoperatif DJ (double J) stent varlığı, ESWL öyküsü, operasyon süresi, taş boyutu, taş dansitesi, taş sayısı (tek veya multiple), tarafı (sol-sağ), infundibulopelvik açı (İPA), infundibular uzunluk (İU), infundibular genişlik (İG) ve RİRC sonrası başarı verileri prospektif olarak kaydedilmiştir. Hastalar PDİ uygulanan ve uygulanmayanlar olmak üzere 2 gruba ayrılmış ve verileri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 114 hastanın 60'ına (% 52.6) PDİ uygulanırken 54'üne (% 47.4) PDİ uygulanmadı.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: When it is aimed to reduce the stone burden in the lower renal pole (LRP), some obstacles arising from gravity and the position of the lower pole calyces make this process difficult. In the treatment of LRP stones with extracorporeal shock wave (ESWL), techniques such as inversion of the patient, forced diuresis after hydration, and mechanical percussion on the ESWL side have been developed by considering the geometric obstacles to reverse the factors that complicate the removal of stones. In this study, we aimed to analyze stone-free results of the percussion, diuresis and inversion (PDI) application after retrograde intrarenal surgery (RIRS) for the LRP stones. Materials and Methods: In this study, the results of 114 RIRC patients who were operated between 01.06.2021 and 31.01.2022 due to LRP stones were compared. Patients' age, gender, body mass index (BMI), preoperative double J (DJ) stent presence, ESWL history, operation time, stone size, number, density, number (single or multiple), side (left-right), infundibulopelvic angle (IPA), infundibular length (IL) and infundibular width (IW) and success data were recorded prospectively. The patients were divided into 2 groups as those with and without PDI application, and their data were compared. Results: In 114 patients, PDI was applied to 60 (52.6%) of these patients, and not applied to 54 (47.4%) patients.