Çalışan memnuniyetine etki eden faktörlerin önceliklendirilmesi: Eğitim ve araştırma hastanesinde bir uygulama
Prioritizing faktors affecting employee satisfaction, an application in trainning and research hospital
- Tez No: 536308
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA MISIRDALI YANGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmayla çalışan memnuniyetine etki eden faktörlerin önceliklendirilmesi amaçlanmaktadır. Amaca yönelik olarak araştırmada; memnuniyet kavramı, çalışan memnuniyeti, çalışan memnuniyetinin tarihsel gelişimi ve çalışan memnuniyetini etkileyen faktörler kategorize edilerek incelenmiştir. Çalışan memnuniyetine yönelik ele alınan bu faktörler, işletmenin hiyerarşik yapısı bakımından analiz edilerek hiyerarşik basamaklarındaki önem düzeyleri tespit edilmiştir. Bu araştırma, Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan 151 personelin katılımıyla gerçekleşmiştir. Araştırmaya katılan personellerin; 12'si üst yönetim, 13'ü orta yönetim, 21'i alt yönetim ve 105'i idari görevi bulunmayan çalışanlardan oluşmaktadır. Yapılan analizler sonucunda çalışan memnuniyetinin belirlenmesinde çalışanların bireysel ve mesleki farklılıkları dikkate alınmamış olup, çalışanların bulundukları hiyerarşik basamaklar dikkate alınmıştır. Araştırma, farklı hiyerarşik basamaklarda görev alan çalışanların çalışan memnuniyeti açısından, farklı ya da benzer önceliklerinin olup olmadığını ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Buna göre; araştırmada üst yönetimin örgüt sistemi kriterlerinden ücret kriterini; orta yönetimin örgüt sistemi kriterlerinden çalışma ortamı ve saatlerini; alt yönetimin grup kriterlerinden takım çalışmasını; idari görevi bulunmayan çalışanların grup kriterlerinden dayanışma ve işbirliğini memnuniyet kriteri olarak önceliklendirdiği ortaya konulmuştur. Hiyerarşik basamaklar dikkate alınmadan yapılan analizde ise; örgüt sistemi kriterlerinden çalışma ortamı ve saatlerinin öncelikli olarak değerlendirildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to prioritize the factors affecting employee satisfaction. Therefore, in the study, the concept of satisfaction, employee satisfaction, the historical development of employee satisfaction and the factors affecting employee satisfaction were examined by categorizing. These factors discussed for employee satisfaction were analyzed in terms of the hierarchical structure of the business, and their significance levels in hierarchical steps were determined. This study was carried out with the participation of 151 employees working in Dumlupınar University Kütahya Evliya Çelebi Training and Research Hospital. The employees participating in the study consisted of 12 employees without top management duties, 13 employees without middle management duties, 21 employees without lower management duties, and 105 employees without administrative duties. As a result of the analyses performed, the individual and professional differences of employees were not taken into account in determining employee satisfaction, and the hierarchical steps of employees were taken into account. The study attempted to reveal whether employees working in different hierarchical steps had different or similar priorities in terms of employee satisfaction. Accordingly, in the study, it was revealed that top management prioritized the wage criterion, one of the organizational system criteria, middle management prioritized the working environment and hours, one of the organizational system criteria, lower management prioritized the teamwork, one of the group criteria, and the employees without administrative duties prioritized cooperation and solidarity, one of the group criteria, as satisfaction criteria. In the analysis performed without considering the hierarchical steps, it was determined that the working environment and hours, one of the organizational system criteria, were evaluated as a priority.