Diş hekimliğinde ergonomik risklerin iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evalutation in terms occupational health and safety of ergonomics risk at dentistry
- Tez No: 536310
- Danışmanlar: PROF. DR. ULVİ AVCIATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
2012 yılında İş Sağlığı Ve Güvenliği kanunun yürürlüğe girmesiyle, iş ortamında çalışanlar için iş kazaları ve meslek hastalıklarına maruz kalmamaları için gerekli önleme politikalarını geliştirmeyi hedeflemiştir ve bu doğrultuda birçok yönetmelik yayınlayarak uygulamaya koyulmuştur.Başta çalışanlar olmak üzere misafirler, müşteriler, stajyerler vb. hedef kitle olarak belirlenmiş ve iş kazalarını, meslek hastalıklarını önleyici tedbirler çerçevesinde risk değerlendirmeleri, acil durum planları, tadbikatlar, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün yerleştirilmesine yönelik eğitimler, mesleki yeterlilik gibi birçok konu ele alınmıştır.Bu çalışmada diş hekimliği kliniklerinin ergonomik analizi ve iyileştirme çalışmalarının önerilmesi, diş hekimlerinin daha sağlıklı bir çalışma ortamında çalışmalarının sağlanması, hizmet kalitesinin iyileştirilip sürdürülebilir duruma getirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In 2012, after the entry into force of Occupational Health and Safety Law, to avoid workers industrial accidents and occupational diseases, some prevention policies were aimed and with this purpose lost of regulations were published.Staff, visitors, other people who visit institution for different purposes, interns etc. are identified as target groups and some topics are came into question like risk assessments within preventi approach, emergency plans, practices, educations for rooting of occupational healty and safety culture and professional qualificiation studies etc. The aim of this course is to present the ergonomic analysis and improvement studşes of dendistry clinics, to improve the condition of dentistry, to improve the understanding of services.