Sığırlarda bulanık mantık yaklaşımı ile cinsiyet belirleme yöntemi geliştirilmesi
Developing a gender determination method with fuzzy logic approach in cattle
  1. Tez No: 536311
  2. Yazar: FATİH SADAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NOVRUZ ALLAHVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada boğa sperm hücrelerinde bulanık mantık kullanılarak cinsiyet tespitinin yapılması üzerine araştırmalar ve analizler yapılmıştır. Cinsiyet tespiti, hayvan yetiştiriciliğinde, istenilen sonuca odaklanma ve planlama açısından önem teşkil etmektedir. Bulanık mantık ile yapılacak analizler için, sperm hücrelerinin mikroskop altında incelenmesi ve elde edilen verilerle birlikte bilgisayar destekli ayrıştırma işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Çalışmanın konusu olarak bu analizler Mamdani bulanık mantık tercih edilerek yapılmıştır. Elde edilen çıktılar sayısal sonuçlarla karşılaştırılmış ve sonuçların yeterli hassasiyette olduğu görülmüştür. Bulanık sisteminin giriş değişkenleri olarak sperma hızı, büyüklüğü ve yoğunluğu ele alınmıştır. Çıktı değişkeni olarak dişi sperm ve erkek sperm hücrelerinin elde edilmesi ve kullanılması tartışılmıştır. Çıktı sonuç verilerinin analizinden sonra, laboratuvardan elde edilen veriler ve gerçekleşmeleri ile çalışmanın başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, researches and analyzes were performed on the determination of gender by using fuzzy logic in bull semen cells. Gender identification is important for animal husbandry, focusing on the desired outcome and planning. For analysis with fuzzy logic, it is necessary to examine the sperm cells under a microscope and to perform the computer-aided decomposition with the data obtained. As the subject of the study, these analyzes were made by choosing Mamdani fuzzy logic. The results were compared with the numerical results and the results were found to be sufficiently sensitive. Sperm velocity, size, and density of the fuzzy system as input variables are discussed. Male sperm and male sperm cells are used as the output variable and discussed. After the analysis of the output result data, it was seen that the study was successful with the data obtained from the laboratory and their realization.