Çalışma hayatındaki özel risk gruplarının iş sağlığı ve güvenliği yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of special risk groups in working life in term of occupational health and safety
- Tez No: 536325
- Danışmanlar: PROF. DR. ULVİ AVCIATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, dünyada ve Türkiye'de çalışma hayatında var olan özel risk grupları; genç, çocuk, kadın, yaşlı, engelli ve göçmenlerin iş sağlığı ve güvenliği yönünden değerlendirilmesini anlatmaktadır. Çalışma teorik nitelikte olup üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde İş Sağlığı ve Güvenliği Kavramı geçmişten günümüze açıklanmıştır. İkinci bölümde ise İş Sağlığı ve Güvenliğinin dünya ve Türkiye'deki tarihsel gelişimi açıklanmıştır. Dünyadaki tarihsel gelişim açıklanırken Sanayi Devrimi öncesi ve sonrası koşullar ele alınarak açıklanmış, Türkiye'deki tarihsel gelişim açıklanırken ise Cumhuriyet Dönemi öncesi ve sonrası koşullar değerlendirilerek açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümünde çalışma hayatındaki özel risk grupları; çocuk, genç, kadın, yaşlı, engelli, göçmenlerin iş sağlığı ve güvenliği yönünden değerlendirilmesi ele alınmaktadır. Çalışma hayatında var olan özel risk grupları yasal düzenleme ve mevzuatlarla iş sağlığı ve güvenliği yönünden ayrıca değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is the special risk groups that exist in the world and in the working life of Turkey; Young, children, women, elderly, disabled, and the evaluation of immigrants in terms of occupational health and safety is explained. The study is theoretical and consists of three parts. In the first chapter, the concept of occupational health and safety is explained from the past to today. In the second part, the historical development of occupational health and safety in the world and Turkey is explained. While the historical development of the world is explained by addressing the conditions before and after the Industrial Revolution, the historical development in Turkey is explained and the conditions before and after the Republican period are evaluated. Special risk groups in working life in the last part of the study; Child, young, female, elderly, disabled, the evaluation of immigrants in terms of occupational health and safety is discussed. The special risk groups that exist in the working life are also evaluated in terms of occupational health and safety with legal regulations and legislation.