Urban regeneration projects in squatter settlements, the case of İzmir, Bayrakli urban regeneration project
Gecekondu alanlarında kentsel dönüşüm projeleri, İzmir örneği, Bayraklı kentsel dönüşüm projesi
  1. Tez No: 536348
  2. Yazar: MERVE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dünyada ve Avrupa'da uzun yıllardır üzerinde çalışmalar yapılan kentsel dönüşüm projeleri, Türkiye'ye yeni giren bir kavramdır. Dünya üzerindeki örneklerine baktığımız zaman ana merkezi hep insan odaklı olmuştur. Kentsel dönüşüm projeleri öncelikle kentin fiziksel, sosyal, kültürel ve ekonomik yapısına bağlı olarak, kentin özgün belleğini ve dokusunu dikkate almalıdır. Projenin temasını, yerel sosyal, kültürel ve fiziksel ilkeler belirlemeli, ekonomik ve ekolojik değerler proje başlangıcı, süreci ve sonucunda belirleyici olmalıdır. Dönüşüm projeleri aslında uzlaşma projeleridir. Örgütlenmeler tabana dayalı ve tüm ortaklıklar kamu önderliğinde olmalıdır. O bölgeden yaşayan halkın görüşleri önerileri alınarak kısacası bölge halkı projeye dahil edilerek süreç devam ettirilmelidir. Bu çalışmanın amacı; İzmir Bayraklı bölgesinde yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesini detaylı olarak inceleyip, olumlu ve olumsuz yönleri ile analiz edilmesi, dünyadan ve ülkemizden örnekler ile karşılaştırılması, sürdürülebilirliklerinin yanında, insanlara ve çevreye ne kadar adapte olacağını ve ne oranda bu bölge için doğru bir proje olacağının incelenmesidir. Bu sebeple çalışmanın ilk bölümünde, kentsel dönüşümün Dünya'daki, Avrupa'daki ve Türkiye'deki gelişimleri incelenmiştir. Türkiye'de uygulanan örnekler incelenmiş ve anlatılmıştır. İzmir bölgesindeki kentleşmenin tarihi, ekonomik, sosyal, kültürel olarak incelenmiş olup Bayraklı bölgesinde bir kentsel dönüşümün gerekliliği konusu sorgulanmıştır. Ve sonuç olarak yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesinin bölgeye uygunluğu, burada yaşayan halka uygunluğu analizlerle ve yapılan röportajlar ile anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Urban regeneration projects studied extensively in the world and Europe is a new subject in Turkey. When we look at the examples in the world, their main focus has always been human-oriented. These types of projects should take into account the city's authentic memory and texture, depending primarily on the physical, social, cultural and economic structure. The theme of the project should be determined considering local, social, cultural and physical principles. Ecological values should be decisive in the project's outset, course and outcome. Regeneration projects can actually be considered as reconciliation projects. Organizations should be based on the grassroots and all partnerships should be under public leadership. The opinions of the people living in that region should be taken into consideration and the process should be continued by including the people of the region in the project. The purpose of this study is to examine in detail the urban regeneration project planned to be carried out in İzmir Bayraklı region, to analyze it with its positive and negative aspects, to compare it with the examples from the world and our country and besides its sustainability, to examine to what extent it will adapt to people and the environment and whether it is the right project for this region. Therefore, the development of the urban regeneration in the world, Europe and Turkey is examined in the first part of this study. Examples carried out in Turkey have been examined and explained. The history of urbanization in the Izmir region has been examined economically, socially and culturally and the question of the necessity of an urban regeneration in Bayraklı region has been considered. And as a result, the suitability of the urban regeneration project for the region and for the people living in this area have been explained through analysis and interviews.