Removal of chloridazon herbicide from wastewaters using FE/H2O2, UV/H2O2 AND UV/FE/H2O2
Kloridazon herbisitinin FE/H2O2, UV/H2O2 AND UV/FE/H2O2 ile atıksulardan giderimi
  1. Tez No: 536349
  2. Yazar: HATİCE BİKE ULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ BENGÜ DİLEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ NEJDET DEĞERMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Pirazon adıyla bilinen Kloridazon herbisiti, organoklorlu bileşikler olarak sınıflandırılmakta ve şeker pancarı üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Suda yüksek çözünürlüğe sahip olan Kloridazon (CLZ) herbisitinin, topraktaki yüksek mobilitesi nedeniyle yerüstü ve yeraltı sularına ulaşması yüksek olasıklıktadır. Toksik özelliklere sahip olması nedeniyle de insan sağlığı ve ekolojik döngü üzerinde ciddi problemler yaratması söz konusudur. Yapılan bu çalışmada, CLZ herbisitinin İleri Oksidasyon Proseslerinden Fe/ H2O2 (Fenton), UV/ H2O2 ve UV/Fe/ H2O2 (Foto Fenton) prosesleri ile sudan giderimi araştırılmıştır. Her bir proses için H2O2, Fe+2, başlangıç CLZ konsantrasyonu, sıcaklık ve pH parametrelerinin etkisi incelenmiştir. UV/H2O2, Fenton ve Foto-Fenton prosesleri için optimum şartlar, sırasıyla, 20 mg/L H2O2, 20 mg/L CLZ, pH 3 ve 20oC; 7.5 mg/L Fe2+, 50 mg/L H2O2, 40 mg/L CLZ, pH 3 ve 20oC; 5 mg/L Fe2+, 50 mg/L H2O2, 60 mg/L CLZ, pH 3 ve 20oC olarak belirlenmiştir. CLZ degradasyon yan ürünleri olarak Desphenyl CLZ, Pyridazine-3,4,5-trione, Oxaluric acid ve 5-hydroxyhydantion tespit edilmiştir. Buna bağlı olarak, her bir proses için degradasyon mekanizması da önerilmiştir. CLZ'nin reaksiyon kinetiği Fenton ve Foto-Fenton proseslerinde BMG (Behnajady-Modirdhahla-Ghanbery) modelini takip ederken, UV/H2O2 prosesinde psödo birinci derece kinetiğini takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
Chloridazon (5 -amino-4- chloro-2-phenyl-3(2H)-pyridazinon), also named as Pyrazon and classified as organochlorine pesticides, is widely used during sugar beets cultivation. Chloridazon (CLZ) being a pesticide with a high solubility in water is likely to end up in surface and groundwater bodies because of its high mobility in soil. Due to its toxic properties, it may cause serious problems on human health and ecological cycle. In the present study, the removal of CLZ herbicide from water was investigated by means of Advanced Oxidation Processes (AOP's), namely UV/H2O2, Fe/H2O2 (Fenton) and UV/Fe/H2O2 (Photo-Fenton). The effect of operational parameters such as initial CLZ concentration, H2O2 concentration, Fe concentration, pH and temperature were sought. It was observed that CLZ completely disappeared within 1 h by the Fenton and UV/H2O2 processes while in the Photo-Fenton processes approximately 100% disappearance was observed in 20 minutes, under optimum conditions. The optimum conditions were determined as 20 mg/L H2O2, 20 mg/L initial CLZ, pH 3 and 20oC for UV/H2O2 process; 7.5 mg/L Fe2+, 50 mg/L H2O2, 40 mg/L initial CLZ, pH 3 and 20oC for Fenton process, and 5 mg/L Fe2+, 50 mg/L H2O2, 60 mg/L initial CLZ, pH 3 and 20oC for Photo-Fenton process. Desphenyl CLZ, Pyridazine-3,4,5-trione, Oxaluric acid and 5-hydroxyhydantion were identified as CLZ degradation by-products. Accordingly, degradation pathway was proposed for each process. The reaction kinetics of CLZ followed pseudo-first-order kinetics in case of UV/H2O2 while BMG (Behnajady-Modirdhahla-Ghanbery) kinetic model was followed in case of Fenton and Photo-Fenton processes.