Gemi teknolojilerinin sürdürülebilirliğinin bütünleşik modellemesi
Integrated modelling of sustainability of ship technologies
  1. Tez No: 536367
  2. Yazar: MEHMET ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ TURGUT GÜRSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gemi İnşaatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bir geminin yaşam döngüsünün en yüksek çevresel etkileri, inşa ve ömür sonu / geri dönüşüm aşamasında meydana gelmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'deki ilgili sahalardan çelik tekne yapımı için toplanan veriler ve farklı tipteki gemiler için çelik tekne geri dönüşüm aşamalarından elde edilen veriler, çevresel etkileri belirlemek için SimaPro 8.2.3 yazılımı ve CML-IA metodolojisi kullanılarak değerlendirilmiştir. Abiyotik tükenim, abiyotik tükenim (fosil yakıtlar), asitleştirme, ötrofikasyon, küresel ısınma, ozon tükenimi, insan toksisitesi, temiz sudaki ekotoksisite, deniz suyu ekolojik toksisitesi, toprak ekotoksisite ve fotokimyasal oksidasyon kategorilerine ait sonuçlar elde edilmiştir. Yaşam döngüsü envanterlerinden ve etki değerlendirmesinden elde edilen sonuçlar, gemi inşasından kaynaklanan ilgili etkilerin ve gemi tipinin karmaşıklığının bu etkiler üzerinde yüzde 85 'lik önemli bir paya sahip olduğunu göstermiştir. Çalışma Yaşam döngüsü analizi (YDA)'nin gemi sahibi, tersane yöneticileri, klas toplulukları, gemi geri dönüşüm tesisleri ve denizcilik çevre endüstrilerindeki kamu otoriteleri gibi paydaşlara yardımcı olabilecek değerli bir araç olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The highest environmental impacts of a ship's life cycle occurred during building and end-of-life / recycling phase. In this study, data gathered from the related sites in Turkey for steel hull building and its almost reverse process of steel hull recycling phases for different type of ships have been assessed by using SimaPro 8.2.3 software and CML-IA methodology to determine environmental impacts categories of abiotic depletion, abiotic depletion (fossil fuels), acidification, eutrophication, global warming, ozone depletion, human toxicity, freshwater aquatic ecotoxicity, marine aquatic ecotoxicity, terrestrial ecotoxicity and photochemical oxidation. Results from life cycle inventories and impact assessment shown that 85 percent of the related impacts caused by shipbuilding and the complexity of the ship type have a significant effect on these impacts. The paper showed LCA to be a valuable tool which can help stakeholders such as ship owners, shipyards managers, classification societies, ship recycling facilities and public authorities in marine end environmental industries.