Melamin reçinesi emdirilmiş kağıt kaplı yonga levha yüzeylerinde yapışma mukavemetinin belirlenmesi
Determination of bonding strength on the surfaces of particle board covered with the paper absorbed melamine resin
  1. Tez No: 133359
  2. Yazar: MUHSİN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
MELAMİN REÇİNESİ EMDİRİLMİŞ KAĞIT KAPLI YONGA LEVHA YÜZEYLERİNDE YAPIŞMA MUKAVEMETİNİN BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Muhsin ÇAKIR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2003 ÖZET Kutu mobilya konstrüksiyonunda köşe birleştirmeler, mobilyada ki pozisyonlarına göre belli yüklere maruz kalniar. Bu nedenle kutu mobilya konstrüksiyonlarındaki birleştirmelerin mukavemetleri, kullanılan malzemeye, birleştirme tipine ve yapıştırıcı çeşidine göre değişiklikler gösterir, özellikle melamin reçine emdirilmiş kağıt ile kaplanmış yonga levha yüzeylerinin pürüzsüz bir yapıya sahip olmasından dolayı, bu malzemeler ile yapılan kutu konstrüksiyonlu mobilyaların köşe birleştirmelerinde hangi yapıştırıcının hangi şekilde daha sağlam bir yapışma gerçekleştireceğini önceden bilmek kontrüksiyon tasarımı açısından gereklidir. Bu çalışmada, melamin reçine emdirilmiş kağıt kaplı yonga levha yüzeylerindeki yapışma dirençleri araştırılmıştır. Araştırmada malzeme olarak yüzeyleri melamin reçinesi emdirilmiş kağıt esaslı plaka ile kaplanmış yonga levha (SUNTALAM), yapıştırıcı olarak yeni geliştirilmiş poliüretan esaslı D4 tutkalı, Desmodur (D- VTKA ) tutkalı ve Montajkit tutkalı ile vidalı birleştirmeler için 3,5x50 mm boyutlarında sunta vidası kullanılmıştır. Deney örnekleri köşe birleştirmen* 360 adet, düz birleştirmen 60 adet olmak üzere toplam 420 adet hazırlanmıştır. Hazırlanan köşe birleştirmen örneklere diyagonal çekme, düz biıieştirmeli örneklere ise düz (eksenel) çekme deneyi uygulanmıştır. Sonuç olarak; kutu mobilya üretiminde tablaların köşe birleşme yerlerindeki diyagonal zorlamaya karşı direncin (sağlamlığın) yüksek olabilmesi için, melamin reçine emdirilmişkağıt ile kaplanmış yüzeyin birleşmeye katılan kısmının (yapışma arakesit yüzeyinin) zımparalanması ve diğer tablanın kenarı ise masif ahşap yada PVC bantlar ile çevrilmesi gerekmektedir. Bu elemanların yapıştırılmasında öncelikle D-VTKA tutkalı ya da ikinci sırada Montajkit ve D4 tutkalı ile tutkallanması, tutkallı birleşme yerlerinde vidalı destekleme yapılması gerektiği belirtilmiştir. Bilim Kodu : 5002013 Anahtar Kelimeler : Köşe Birleştirme, Diyagonal Çekme ve Düz Çekme Sayfa Adedi : 65 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mustafa ALTINOK
Özet (Çeviri)
m DETERMINATION OF BONDING STRENGTH ON THE SURFACES OF PARTICLEBOARD COVERED WITH THE PAPER ABSORBED MELAMINE RESIN (M.Sc Thesis) Muhsin ÇAKIR GAZİ UNIVERSITY SCIENCE INSTITUTE June 2003 ABSTRACT The corner joints used in the case furniture construktion, are exposed to some forces according to their position in the furniture. There fore, the strength of joints in case furniture construktion show differences according to joint type, material,usage and glue type. Particularly, since the surfaces of particleboard covered with synthetic resin has smooth structure, it needs to know beforehand which glue type carry out more durable adhesion on which conditions a the corner joints of case constructed furniture made with this material for construction desing. In this study, the strength of adhesion on surfaces of participle board, covered with synthetic resin are investigated. In this research, particleboard covered with plate (absorbed) in synthettic resin on its surface is used as a material. Recently improved poliurethane based D4 desmoder (D- VTKA) glue and Montajkit glue are used as adhesive. And for screwed joints, wood screws in dimensions of 3,5 x 50 mm are used. Experimental samples are prepared from totally 420 numbers, 360 numbers for corner joints and 60 numbers edge to face joints. It is applied the diagonal tensile test is applied on the corner joints, and direct tensile test is applied on edge to face test joints. As a result, in order to get high strength against diagonal strees on the corner joints parts of boards in case furniture production, the combined part of the surface covered with synthetic resin must be sanded and the edge of other board mustIV be covered with wood or PVC. It could be recomended that firstly» D-VTKA must be used, secondly Montajkit and D4 glues must be used for joining. Also, the glued parte on the joints must be reinforced by screw. Science Code : 5002013 Key words : Corner joint, diagonal tension and axial tension Page Number : 65 Adviser : Prof. Dr. Mustafa ALTINOK