Göç olgusu ve göçmen konutları
Migration and immigrant residences
  1. Tez No: 536388
  2. Yazar: FATMA NUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bireyin veya toplulukların coğrafi yer değiştirmesi göç olarak tanımlanır. Yüzyıllar boyunca göçmenliğin varlığında yer değiştirme eylemlerini görmek mümkündür. Bununla birlikte, göç hareketini kabul ederken, göç olgusunun zaman içinde evrimleştiği ve farklı anlamlara, farklı özelliklere sahip olduğu ve çeşitli kavramlar ürettiği açıktır. Ekonomik, sosyal ve kültürel faktörler gibi nedenler göç ve göç merkezlerini etkilemektedir. Bu etkileşimin bir sonucu olarak, göç kavramı hayatta kalmış ve nihayetinde her ülkede etkisini göstermiştir. 1950'den sonra, Türkiye'deki iç göç yoğun bir çalışma girdisiyle zamanında birçok süreçten geçmiştir. Bugün göç hareketlerinde, Türkiye'de yoğun bir göç etkileşimi vardır. Cumhuriyet döneminin en önemli ve ilk göç hareketi, 1923 yılında Bulgaristan'dan ülkemize gerçekleşmiştir. Cumhuriyet göçlerinin %48' ine denk gelen Bulgar göçü 1989'a kadar sürmüştür. İlk Bulgar göçünde 1925-1949 arası iki yüz yirmi bin kişi ülkemize gelmiştir. 1950-52 arası gelen insan sayısı yüz elli beş bin dolayı arasındadır. 1968-79 arası yüz on beş bini aşkın kişi Türkiye'ye gelmiştir. 1989 yılında Türkiye 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'da görülen en yoğun ve zorunlu göç akımı yaşanmıştır. İki yüz otuz bine yakın Bulgar vatandaşı soydaşımız Türkiye'ye göç ettirilmiştir. Bunun sonucunda ortaya çıkan barınma sorunları ele alınmış ve bu konuda yapılan örnek tasarım projeleri öneri olarak sunulmuştur. Son olarak ise Bulgaristan göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Bursa, Konya ve Afyon illerinin köy ve mahallelerinde toplam 5 adet göçmen evi incelenerek alan çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The geographic displacement of the individual or of the communities is defined as migration. It is possible to see acts of displacement in the existence of immigration for centuries. However, while accepting the movement of movement, it is evident that the phenomenon of migration has developed over time and has gained different meanings, different qualities and produced various concepts. Due to factors such as economic, social and cultural factors, migration affects the centers of migration and migration. As a result of this interaction, the concept of migration has survived and eventually has become a phenomenon in every country. After the 1950 movement in Turkey intensively recruit experienced and has gone through several processes over time. Today, recruitment movement is a concept that has existed in Turkey as intense. The most important and first immigration movement of the Republican period was realized in Bulgaria in 1923. 48% of the immigration of the Republic of Bulgaria, which lasted until the 1989 migration. Two hundred and twenty thousand people between 1925-1949 came to our country in the first Bulgarian migration. The number of people from 1950 to 52 is between one hundred and fifty five thousand. 1968-79 from over hundred fifteen thousand people came to Turkey. 2. In 1989, Turkey has experienced the most intense and forced migration flows seen in Europe after World War II. Two hundred and thirty thousand Bulgarian citizens, our compatriots were forced to migrate to Turkey. As a result, the resulting housing problems were discussed and sample design projects were presented as suggestions. Finally, a total of 5 migrant houses in the villages and neighborhoods of the provinces of Bursa, Konya and Afyon, where the immigrants live in Bulgaria were studied and a field study was conducted.