Küreselleşme kapsamında göç ve emeğin feminizasyonu (kadınsılaşması): Trabzon hizmet sektöründe yabancı göçmen kadın emeği
Feminization of migration and labor within the context of globalization: Migrant foreign women labor in the service sector in Trabzon
- Tez No: 366805
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL DEMİRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Küreselleşmenin ekonomik ve toplumsal sonuçları dikkate alındığında göç ve emek konusu göçmenlerin hayatlarında değişim ve dönüşümlere neden olabilecek temel konuları oluşturmaktadır. Küreselleşme çağında ulusaşırı göçler ve bu göçler içerisinde kadın göçleri giderek artmaktadır. Kadınların göç oranlarının artması durumu göçün feminizasyonu olarak kavramsallaştırılmaya çalışılmıştır. Göçün feminizasyonu olgusuna 1990'lı yıllarda Trabzon'un aldığı yabancı uyruklu kadın göçlerinin örnek oluşturduğunu söyleyebiliriz. Küreselleşme Kapsamında Göç ve Emeğin Feminizasyonu (Kadınsılaşması): Trabzon Hizmet Sektöründe Yabancı Göçmen Kadın Emeği adlı araştırmamızda küreselleşme olgusu emek piyasası ve uluslararası göç üzerindeki etkileri bağlamında Trabzon'da hizmet sektöründe çalışan yabancı göçmen kadınların göç süreçleri ve çalışma yaşamlarını değerlendirme biçimleri ortaya koymak amacı ile yapılmıştır. Yabancı göçmen kadınlarla yapılan derinlemesine görüşmeler neticesinde toplanan verilerin değerlendirilip yorumlanması sonucunda, küreselleşmenin göçün ve emeğin feminizasyon sürecine etki ederek göç eden yabancı göçmen kadınların emek piyasası içerindeki konumlarının bakım ve ev hizmetleri sektöründe oluştuğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the economic and social consequences of globalisation, migration and labour are the key areas which may lead to changes and transformations in the lives of the migrants. International migrations and feminized migrations within these migrations are increasing more and more. The increase in the feminized migration ratio is tried to be conceptualized as the feminisation of the migration. Foreign women migration to Trabzon in 1990's can be given as an example to the feminisation of migration. The research called“Feminisation of Migration and Labour within Globalisation: Foreign Migrant Woman Labour in Trabzon Service Sector”has been conducted to reveal the migration process and working life of the foreign migrant women that work in service sector in Trabzon in terms of the impacts of globalisation on labour market and international migration. After evaluating and interpreting the data collected under in depth interviewing with foreign migrant women, it has been concluded that the globalisation affects the feminisation process of the migration and labour, and migrant women mostly take place in care and domestic services sector within the labour market.