Kocaeli ilindeki içme suyu kaynak sularının incelenmesi
Investigation of drinking water resources in Kocaeli province
  1. Tez No: 536402
  2. Yazar: SELÇUK VAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN KALIPCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada; Kocaeli ilindeki içme suyu kaynaklarının karakteristik özellikleri belirlenmiş ve bu suların kalite kategorilerinin tespiti yapılmıştır. Kocaeli ilinin su ihtiyacının yaklaşık % 90'ını karşılayan Yuvacık baraj gölü ve bu gölü besleyen dereler ile kaynak sularını temsilen belirlenen noktalardan iki dönem ham su numuneleri alınmıştır. İçme suyu kaynaklarına ait analiz sonuçları değerlendirilerek ham su karakterizasyonu ve kalite kategorisi yapılmış bununla birlikte baraj rezervuarının trofik seviyesi belirlenmiştir. İçme suyu kaynakları, Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği ve Yerüstü Su Kalitesi Yönetmeliği' ne göre değerlendirildiğinde; pH, elektriksel iletkenlik, kimyasal oksijen ihtiyacı, çözünmüş oksijen, biyolojik oksijen ihtiyacı, amonyum azotu, nitrat azotu, ortofosfat fosforu, florür, toplam kjeldahl-azotu, toplam fosfor, mangan ve selenyum parametreleri açısından I.Sınıf (çok iyi) su kalitesi özelliği göstermektedir. Baraj rezervuarının uzun dönem ortalama toplam fosfor, toplam azot, klorofil-a ve Seki-disk derinliği sonuçları değerlendirilerek baraj gölünün trofik düzeyi belirlenmiştir. Ölçülen parametreler değerlendirildiğinde toplam N ve toplam P konsantrasyonu açısından baraj gölü mezotrofik, klorofil-a açısından oligotrofik trofik düzeyi, ışık geçirgenliği açısından ise dönemsel olarak mezotrofik trofik düzeyi olduğu belirlenmiştir. Trofik seviyelerden en az iki parametrenin trofik seviyesinin aynı çıkması durumunda, bu trofik seviye geçerlidir. Bu açıdan değerlendirildiğinde baraj gölünün trofik düzeyinin mezotrofik olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to characterize the drinking water resources of Kocaeli Province and classify them according to water quality. For this purpose, the raw water samples were collected and analyzed during the two seasons from Yuvacık Dam Lake, which meets about 90% of the drinking water requirement of Kocaeli Province, and other surface and ground sources of drinking water. Characterization of raw water and quality category have been done by evaluating by analysis result of potable water suply. Howewer, trophic level of barrage reservoir has been determined. When potable water supplies evaluated according to the Water Pollution Control Laws and Raising up Water Quality Laws, quality of water has been the first class in the point of ph, electrical conductivity, chemical oxygen demond, dissolved oxygen, biological oxygen demond, ammonium nitrogen, nitrate nitrogen, ortophospatic phosphate, flouride, total kjeldahl nitrogen, total phosphor, manganese and selenium.The trophic level of the dam lake was determined by evaluating the mean total P, total N, chlorophyll-a and Seki-disk depth results. It has been determined that the dam reservoir is mesotrophic in terms of total N and total P concentration, oligotrophic in terms of chlorophyll-a and periodically mesotrophic in terms of light transmittance. If trophic levels of at least two parameters from trophic levels are the same, this trophic level is valid. In this respect, the trophic level of the dam reservoir is mesotrophic.