Bazı meyve anaçlarının klasik doku kültürü ve yeni nesil geçici daldırma biyoreaktör sistemi ile mikroçoğaltımı
Micropropagation of some fruit rootstock with classical and next generation temporary immersion bioreactor system
  1. Tez No: 536403
  2. Yazar: FATIMAH HASAN ALI DAGMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ AKA KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Tez çalışmasında, farklı Prunus anaçlarının (Myrobolan ve Garnem) in vitro koşullarda mikroçoğaltımı ve köklendirilmesi üzerine yeni nesil doku kültürü tekniklerinden biri olan Plantform geçici daldırma biyoreaktör sisteminin, klasik doku kültürü tekniklerine göre etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Her iki sistemde mikroçoğaltım denemelerinde 1 mg/l BA içeren MS besin ortamı kullanılmıştır. Mikroçoğaltım denemelerinde genotiplere ait kardeş sayısı (kardeş/bitki), bitki boyu (cm), yaprak sayısı (adet), yaş ağırlık (mg) ve kuru ağırlık (mg) parametreleri incelenmiştir. Her iki sistemde köklenme denemelerinde 1 mg/l IBA içeren MS besin ortamı kullanılmıştır. Köklenme denemelerinde bitki boyu (cm), kök uzunluğu (cm), kök sayısı (adet), yaş ağırlık (g) ve kuru ağırlık (g) parametreleri incelenmiştir. Ayrıca, mikroçoğaltım ve köklenme denemelerinde bitkilerin genel durumları değerlendirilmiştir. Myrobolan ve Garnem anacında katı kültür ve Plantform sistemi köklenme denemelerinde bitkilerin köklenme oranı %100 olarak belirlenmiştir. Tez çalışmasında kullanılan her iki genotip için Plantform sisteminde gelişen bitkilerin genel görünümünün katı kültüre göre daha sağlıklı ve gelişimlerinin daha iyi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, aimed to determined the effect of Plantform temporary immersion bioreactor system, which is one of the next generation tissue culture techniques on micropropagation and rooting of different Prunus rootstocks (Myrobolan and Garnem) in in vitro conditions, comparatively with classical tissue culture techniques. In both systems, MS medium containing 1 mg/l BA was used in micropropagation experiments. In micropropagation assays, micropropagation rate (shoot/plant), plant height (cm), number of leaves (pieces), fresh weight (mg) and dry weight (mg) of genotypes were investigated. In both systems, MS medium containing 1 mg/l IBA was used in rooting experiments. Plant height (cm), root length (cm), root number (number), fresh weight (g) and dry weight (g) parameters were investigated. In addition, the general conditions of the plants were evaluated in micropropagation and rooting experiments. The rooting rate of the plants in Myrobolan and Garnem rootstocks was determined as 100%. For the two genotypes used in the thesis study, it was found that the overall appearance of the plants in the Plantform system was better than the solid culture and their development was better.