Taxonomy and biostratigraphy of calpionellids and saccocoma across the jurassic-cretaceous boundary beds of the alci block: Alacaatli olistostromes, Ankara, Turkey
Alcı bloğu'nun jura-kretase sınır tabakalarındaki calpionellid ve saccocoma taksonomisi ve biyostratigrafisi: Alacaatlı olistostromları, Ankara, Türkiye
  1. Tez No: 536401
  2. Yazar: BEGÜM AKGÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ÖZKAN ALTINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışmanın asıl amacı Jura – Kretase (J-K) (Titoniyen – Berriyaziyen) sınırının kalpionellid türleri ve biyozonları kullanılarak Alcı Blok'un pelajik kireçtaşı istifinde belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda Alcı Blok boyunca toplamda 59,30 metre kalınlığındaki stratigrafik kesit-BA ölçüldü ve ince kesit yaptırılmak üzere 72 örnek toplandı. Toplamda 3 zon ve 5 alt-zon; Chitinoidella (boneti altzonu) zonu, Crassicollaria (remanei ve massutiniana alt zonları) ve Calpionella (alpina ve Remaniella alt zonları) zonu belirlendi. Buna ek olarak, Berriyaziyen tabanında gözlemlenen Calpionella alpina'nın ani artışı J-K sınırı belirlemek için asıl kriter olarak kullanıldı. Ancak, bu zaman sınırının kesin yerinin belirlenmesi için kalpionellid türleri üzerinde sayısal analiz (sayma metodu) daha kesin sonuçlar elde etmek amacıyla ilk kez bu çalışmada kullanıldı ve alt Berriyezyan'da bulunan bu kalpionellidler üzerinde yapılan ölçümler biçimsel karşılaştırma için çizimlerle gösterildi. Mikrogranüler ve hiyalin kalpionellidler, küçük bentik foraminiferler ve Saccocoma gibi bütün microfosil toplulukları morfolojik özellikler kullanılarak tanımlanmıştır. Saccocoma Agassiz tür seviyesinde Türkiye'de ilk defa bu tez çalışmasında yer almıştır. Sonuç olarak Saccocoma tenella Goldfuss ve Saccocoma vernioryi Manni & Nicosia çalışılan istifte detaylıca belirlenmiştir. Alacaatlı olistostromlarına ait pelajik kireçtaşı bloğunda pelajik fosil topluluklarının dominant olması, küçük bentik foraminiferlerin çok nadir gözlemlenmesi ve kalsiturbiditli seviyelerin istif boyunca sıklıkla ara katkı şeklinde belirlenmesi derin havza çökelimini işaret etmektedir. Ayrıca gri-beyaz, ince ve orta kalınlıkta kireçtaşı tabakaları ile marn ardalanması ve kalsitürbiditlerin ara katkı şeklinde tekrarlanması bu pelajik kireçtaşı bloğunun kökeninin Yosunlukbayırı Formasyonu olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to determine the exact position of the Jurassic- Cretaceous (the Tithonian-Berriasian) boundary based on the calpionellid species and their biozones within the pelagic limestone block (Alcı Block). To achieve this aim, the stratigraphic section-BA was measured as 59,30 meters throughout the Alcı Block and totally 72 samples were collected for the preparation of the thin sections. Totally 3 zones and 5 subzones have been designated as Chitinoidella Zone (boneti Subzone), Crassicollaria Zone (remanei and massutiniana subzones), Calpionella Zone (alpina and Remaniella subzones). Moreover, the“explosion”of Calpionella alpina at the base of the Berriasian was used as the criterion for the delineation of the boundary. However, the quantitative analysis (counting method) on calpionellids has been used for the first time in this study in order to obtain more accurate results and the measurements on calpionellids have been illustrated for the morphological comparison. All microfossil assemblages including microgranular and hyaline calpionellids, small benthic foraminifera and Saccocoma Agassiz have been identified by using their morphological/taxonomical features. Saccocoma Agassiz was studied at a species level for the first time in Turkey by this study. As a result, Saccocoma tenella Goldfuss and Saccocoma vernioryi Manni & Nicosia have been identified in detail. The pelagic limestone block of the Alacaatlı Olistostromes was defined as the basinal deposition based on the dominance of pelagic fossil assemblages, infrequent occurrence of the small benthic foraminifera and frequently observed distal calciturbidites throughout the section. Furthermore, the grey to white, thin to medium bedded limestone-marl alternations with calciturbiditic intercalations throughout the section indicates the Yosunlukbayırı Formation as the origin of this pelagic limestone block.