The investigation of interface usage on tablets for reading comprehension: A mixed method study
Tabletlerde arayüz kullanımının okuduğunu anlama için araştırılması: Bir karma yöntem çalışması
  1. Tez No: 536407
  2. Yazar: ÖZGE AYTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SONER YILDIRIM, DR. ÖĞR. ÜYESİ SACİP TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, web sitesi tasarımının tabletlerde arayüz kullanım etkileşimleri üzerindeki etkisini ve tabletlerde arayüz kullanım etkileşimleri ile okuduğunu anlama arasındaki bağlantıyı araştırmaktır. Bu amaçla karma yöntem çalışması yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde uyarlanabilir ve uyarlanabilir olmayan web sitesi tasarımları kullanılmıştır. Toplamda 58 öğrenci tablette metin okuduğu deneye katılmıştır. Uygulama yaklaşık 15 dakika sürmüştür. Çalışmanın ilk bölümü için, uyarlanabilir ve uyarlanabilir olmayan web sitesi tasarımları bağımsız değişkenlerdir ve arayüz kullanım etkileşimleri bağımlı değişkenlerdir. Arayüz kullanım etkileşimleri verileri yazılımın arka planda tutulmuştur. Elde edilen verileri değerlendirmek için MANOVA kullanılmıştır. Daha sonra, 48 öğrencinin gönüllü olarak katılımıyla, tabletlerde arayüz kullanımı etkileşimi ile katılımcıların okuduğunu anlama arasındaki bağlantıyı anlamak için görüşme yapılmıştır. Sonuçlar, web sitesi tasarımının arayüz kullanımı üzerinde önemli bir etkisi olmadığını göstermiştir. Ancak, ayrıntılı tablolar incelendiğinde, görüşmelerden elde edilen okuduğunu anlama verileri, tablo sonuçlarıyla tutarlılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of website design on interface usage interactions on tablets and the connection between interface usage interactions on tablets with reading comprehension. For this purpose, mixed method study was performed. Responsive and non-responsive website designs were used for the first of the study. In total, 58 students participated in the experiment where students read texts on tablets. The application took about 15 minutes. Responsive and non-responsive website designs were independent variables and interface usage interactions were dependent variables for the first part of the study. The interface usage interactions data were kept in the background of the software. MANOVA was used to evaluate the data obtained. Then, with the participation of 48 students voluntarily, the interview was held to understand the connection between interface usage interaction on tablets and reading comprehension of participants. The results showed that website design has no significant effect on the interface usage. However, when the detailed tables were examined, the reading comprehension data obtained from the interviews showed consistent results with the table results.