Etlik piliç rasyonlarında zencefil tozu ilavesinin performans ve antioksidan sisteme etkileri
Effects of dietary zingiber officinalis on performance and antioxidant system of broiler chicks
  1. Tez No: 536406
  2. Yazar: DİLAN ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LADİNE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, etlik piliç rasyonlarına zencefil tozu (Zingiber officinalis) ilavesinin performans ve antioksidan sisteme etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Beş hafta süreyle yürütülen denemede, yeni kuluçkadan çıkan 80 adet erkek etlik civciv (ROSS 308), benzer canlı ağırlıkta (47.62 g) her birinde 20 hayvan bulunan dört yemleme grubuna ayrılmışlardır. Hayvanlar beş hafta boyunca bazal rasyon (kontrol grubu), bazal rasyona 2, 4 ve 8 g/kg Zencefil tozu ilaveli rasyonlarla beslenmişlerdir. Yem ve su serbest olarak verilmiştir. Piliçlerin günlük yem tüketimleri, haftalık canlı ağırlık kazançları, deneme sonunda karkas, karaciğer ve abdominal yağ ağırlıkları saptanmıştır. Deneme sonunda hayvanlardan kan örnekleri alınmış ve serumlarında TAS, TOS, ALT ve AST konsantrasyonları incelenmiştir. Deneme sonu itibariyle yem tüketimi, canlı ağırlık kazancı, sıcak ve soğuk karkas ağırlığı kontrol grubuna göre rasyonunda 2 ve 4 g/kg zencefil tozu ilaveli grupta düşerken, rasyonunda 8 g/kg zencefil tozu alan grupta tekrar artış göstermiştir. Rasyona zencefil tozu ilavesi abdominal yağ ağırlığını azaltmış; ancak bu azalış rasyona 8 g/kg zencefil tozu ilavesi ile bir miktar yükselmiştir. Ayrıca kan metabolitlerinden serum TOS konsantrasyonları ile OSI değerini, rasyona 4 g/kg Zencefil tozu ilavesi düşürmüştür. Serum AST ve ALT konsantrasyonları da zencefil tozu ilavesi ile düşmüştür Araştırma sonucunda etlik piliç rasyonlarına Zencefil tozu ilavesi performansı düşürürken, oksidatif kapasiteyi artırmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to determine the effects of dietary Zingiber officinalis on performance and antioxidant system of broiler chicks. A day old male broiler chicks (ROSS 308) were divided 4 treatments groups with similar live weight (47.62 g), containing 20 birds each. The birds were fed basal diets (control group), 2, 4 and 8g/kg Zingiber officinalis supplemented diets for 5 weeks period. Feed and water are given ad libitum. Broiler performance was assessed by recording weekly feed intake, weekly live weight gain, carcass weight and abdominal fat weight end of the experiment. At the end of the experiment all birds from each group were randomly chosen to take blood samples. The serum was analyzed for TAS, TOS, ALT and AST. The results show that feed intake, live weight gain, hot and cold carcass weights were significantly decreased by 2 g/kg ve 4 g/kg Zingiber officinalis supplementation compared to the control group, whereas 8 g/kg Zingiber officinalis supplementation increased again. The supplementation of Zingiber officinalis to the ration reduced the weight of the abdominal fat; however, this reduction was slightly increased by the addition of 8 g/kg of Zingiber officinalis supplementation. In addition, serum TOS concentrations and OSI value were decreased by 4g/kg Zingiber officinalis supplementation. Serum AST and ALT concentrations have also decreased by Zingiber officinalis supplementation. The results obtained present study suggests that performance was significantly decreased by Zingiber officinalis supplementation, however oxidative capacity was increased by treatment.