Bağdat Caddesi kentsel dönüşüm uygulamaları ve yaşam kalitesi araştırması
Bagdat Street urban transformation applications and quality of life research
  1. Tez No: 536427
  2. Yazar: DUYGU SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜN PELİN SARIOĞLU ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kentsel dönüşüm, Sanayileşme döneminden sonra yaşanan göçler ile kentlerin yetersizliği sonucu ortaya çıkmıştır. Kentsel dönüşümde kentlerde biriken problemlerin çözümlenmesi, belirli sebeplerden dolayı çöküntü alanı haline gelmiş olan bölgelerin kente yeniden kazanılması hedeflenmektedir. Kentsel Dönüşüm ikinci Dünya savaşı sonrasında kentlerin yıkılması ile devam etmiştir. Savaş ve göç alma dışında doğal afetler kentsel dönüşümü zorunlu hale getirmiştir. Kentsel dönüşümün bir çok uygulama yöntemi bulunmaktadır. Kentsel dönüşüm, çağdaş kent kriterlerinin ve bunun yanında çevresel standartlarının sağlanması, güvenilir, sosyal ve fiziksel açıdan güçlü kentsel alanlar oluşması ve toplumda her kesimin bu haklardan eşit seviyede yararlanabilmesi ve kentsel yaşam kalitesini arttırılması amacıyla bir uygulama biçimi şeklinde ortaya çıkmaktadır (Lichfield, 1992). Bu çalışmada İstanbul Bağdat Caddesi Noter Sokak ve çevresinde yapılan kentsel dönüşüm uygulamaları incelenmiştir. Öncelikli olarak bölge için genel özellikler incelenmiş olup daha sonrasında ise bu bölgedeki yapıların yenilenen imar planı ile az katlı yapılardan çok katlı yapılara zamanla geçişi anlatılmıştır. Çalışmada öncelikle Bağdat caddesindeki dönüşüm uygulamalarının kentsel yaşam kalitesi açısından dönüşümden önce ve sonra ne gibi değişikliklere uğradığı incelenmiş olup anket verileri ile çalışma desteklenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda kentsel dönüşüm ve yaşam kalitesi olanaklarının yetersiz olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban regeneration has emerged as a result of the migration after the industrialization period and the lack of cities. It is aimed to solve the accumulated problems in thecitiesandto restore the regions that have become depressed are as for certain reasons. It continued with the demolition of the cities after the Second World War. Apart from war and immigration, urban transformation has become necessary in natural disasters. There are many methods of urban transformation. Urban transformation is emerged as a form of implementation in order to ensure that contemporary urban criteria, as well as environmental standards, createreliable, socially and physically strong urban areas and increase the quality of urban life for all sectors of society.(Lichfield, 1992). In this study, urban transformation applications in İstanbul Bagdat Street Noter Street and its surroundings were investigated. First of all, the general characteristics of theregion have been examined and then the structure of the buildings in this region has been explained with there newal development plan and the transition from low-rise buildings to multi-storey buildings. The transformation practices in Baghdad Street were examined before and after the transformation in terms of urban quality of life. As a result of the studies, it wasde termined that urban transformation and quality of life opportunities were insufficient.