Erişkin koklear implant kullanıcılarında duyu, istemli motor ve fonksiyonel limitasyonların değerlendirilmesi
Assessment of sensory, voluntary motor and functional limitations in adult cochlear implant users
  1. Tez No: 536430
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL AKSOY, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı; koklear implant kullanıcılarında duyu, istemli motor ve fonksiyonel limitasyonların etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya 18 yaş üstü en az 12 aydır koklear implant kullanan 20 birey ve koklear implant kullanıcısı olmayan normal işitmeye sahip 20 birey dahil edildi.Denge değerlendirmesinde, Modifiye Denge Duyu İnteraksiyonu Klinik Testi, Stabilite Sınırları Testi, Ritmik Ağırlık Aktarma Testi, Ağırlık Aktarma/Çömelme Testi, Tek Taraflı Duruş Testi, Otur-Kalk Testi, Düz Yürüme Test, Tandem Yürüyüş Test, Adım/Hızlı Dönme Testi, Adım Yukarı/Aşağı Testi, Öne Hamle Testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of sensory, voluntary motor and functional limitations using balance parameters in cochlear implant users. Twenty adult cochlear implant users with at least 12 months device use and age 18 years or older 20 individuals with normal hearing were included to the present study.Modified Clinical Test of Sensory Interaction in Balance (mCTSIB), Limits of Stability (LOS) Test, Rhythmic Weight Shift (RWS) Test, Weight Bearing/Squat (WBS) Test, Unilateral Stance (US) Test, Sit To Stand (STS) Test, Walk Across (WA) Test, Tandem Walk (TW) Test, Step/Quick Turn (SQT) Test, Step Up/Over (SUO) Test and Forward Lunge (FL) Test were used for balance evaluation. Dizziness Handicap Inventory (DHI), Vestibular Disorders Activities of Daily Living Scale (VADL) and Berg Balance Scale were performed for subjective balance assessment.