Kadınların meme kanseri korku ve kadercilik algılarının meme kanseri erken tanı davranışları ile ilişkisi
The relationship between women's breast cancer fear and fatalism perceptions and breast cancer early diagnosis behaviors
- Tez No: 955085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN YİĞİTALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kadınların meme kanserine ilişkin korku düzeyleri ile kadercilik algılarının, meme kanserinin erken tanı davranışları üzerindeki etkisini ve bu değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte tasarlanan çalışma, 1 Kasım 2024-28 Şubat 2025 tarihlerinde, Aile Sağlığı Merkezleri'ne kayıtlı 433 kadınla yürütüldü. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Meme Kanseri Korku Ölçeği”ve“Meme Kanseri Kadercilik Ölçeği”kullanıldı. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler, normallik testleri, bağımsız örneklerde t testi, varyans analizi (ANOVA), posthoc (Tukey, LSD), pearson korelasyon ve lineer regresyon testleri kullanıldı. Bulgular: Kadınların %52,4'ü Kendi Kendine Meme Muayenesi yaptıklarını, %25,4'ü Klinik Meme Muayenesi yaptırdıklarını ve 40 yaş üstü kadınların %26,2'si mamografi çektirdiğini belirtti. Yaş, eğitim durumu, medeni durum, meslek, çocuk sahipliği ve meme kanseri hakkında bilgi alma isteğinin, kadercilik algısı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi vardı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the effects of women's fear levels and fatalism perceptions regarding breast cancer on early diagnosis behaviors of breast cancer and the relationship between these variables. Material and Method: The descriptive and cross-sectional study was conducted with 433 women registered in Family Health Centers between November 1, 2024 and February 28, 2025. The“Personal Information Form”,“Breast Cancer Fear Scale”and“Breast Cancer Fatalism Scale”were used to collect data. Descriptive statistics, normality tests, t-test in independent samples, analysis of variance (ANOVA), posthoc (Tukey, LSD), Pearson correlation and linear regression tests were used in the analysis of data. Results: 52.4% of women stated that they had performed Breast Self-Examination, 25.4% had Clinical Breast Examination and 26.2% of women over 40 years of age had mammography. Age, education level, marital status, occupation, having children and desire to receive information about breast cancer had a statistically significant effect on the perception of fatalism (p0.05).