Yoganın astım hastalarının solunum fonksiyonlarına, semptom kontrolüne ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of yoga on respiratory functions, symptom control and life quality of asthma patients
- Tez No: 536439
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP TAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışma, astım hastalarına uygulanan yoganın, hastalarının solunum fonksiyonlarına, semptom kontrolüne ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma Aralık 2017-Ocak 2019 tarihleri arasında, kontrol gruplu ön test son test uygulamalı randomize deneysel bir çalışma olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini, Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nihat Katipçi Göğüs Hastalıkları polikliniğine kayıtlı 440 astım hastası oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise bu evrenden araştırma kriterlerine uyan, araştırmayı kabul eden ve randomize olarak seçilen 56 deney 56 kontrol olmak üzere toplam 112 astım hastası oluşturdu. Verilerin toplanmasında 'Kişisel Bilgi Formu', 'Solunum Fonksiyonları İzleme Formu', 'Astım Kontrol Testi' ve 'Astım Yaşam Kalitesi Ölçeği' kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde, aritmetik ortalama, standart sapma, yüzdelik, ki kare, bağımsız gruplarda t testi, bağımlı gruplarda t testi, Mann-whitney u testi ve Wilcoxon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to find out the effect of yoga applied to asthma patients on the patients' respiratory functions, symptom control and quality of life. Material and Method: The study was conducted between December 2017 and January 2019 as a randomized experimental study with control group and pre-test post-test practice. The universe of the study consisted of 440 asthma patients who had records at Atatürk University Health Research and Application Centre and Erzurum Training and Research Hospital Nihat Katipçi Chest Diseases polyclinic. The sample of the study consisted of a total of randomly chosen 112 asthma patients, 56 in the experimental group and 56 in the control group, who met the research criteria and who agreed to participate in the study. 'Personal Information Form', 'Respiratory Functions Monitoring Form', 'Asthma Control Test' and 'Asthma Quality of Life Scale' were used to collect the data. Arithmetic mean, standard deviation, percentage, Chi square, independent groups t test, dependent groups t test, Mann-whitney u test and Wilcoxon test were used in the assessment of data.