Akupresurun hipertansiyonu olan bireylerde kan basıncı ve hastalığa bağlı semptomlara etkisi
The effect of acupressure on blood pressure and symptoms related with disease in patients with hypertension
  1. Tez No: 536440
  2. Yazar: GÜLDEN ATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELANUR YILMAZ KARABULUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışma, akupresurun esansiyel hipertansiyon hastalarının kan basıncına, yorgunluk, uykusuzluk ve baş ağrısı düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma Ağustos 2017-Ocak 2019 tarihleri arasında, deney ve kontrol gruplu, tekrarlı ölçümlü deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Kardiyoloji kliniği- polikliniğine Ağustos 2017-Temmuz 2018 tarihleri arasında başvuran esansiyel hipertansiyon tanısı almış hastalar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini belirtilen tarihlerde araştırmaya kriterlerine uyan 40 deney 40 kontrol olmak üzere toplam 80 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında; ''Kişisel Bilgi Formu'', ''Yorgunluk Şiddet Ölçeği'', ''Sayısal Ağrı Ölçeği'', ''Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi'' ve ''Kan Basıncı Kayıt Formu'' kullanılmıştır. Deney grubundaki hastalara, bir hafta boyunca günde bir seans olmak üzere toplam 7 seans akupresur uygulanmıştır. Kontrol grubundaki hastalara herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, aritmetik ortalama, standart sapma, sayı, yüzdelik, minimum-maksimum değer, korelasyon analizi, ki kare, bağımsız gruplarda t testi, bağımlı gruplarda t testi, mann-whitney u testi ve wilcoxon testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma kapsamına alınan hastalara ait kontrol değişkenlerine göre gruplar arasında sigara kullanma durumu hariç istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to find out the effect of acupressure on blood pressure, fatigue, insomnia and headache levels of patients with essential hypertension. Material and Method: The study was conducted as an experimental study with experimental and control groups and repeated measurements between August 2017 and January 2019. The universe of the study consisted of patients diagnosed with essential hypertension who referred to Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Centre Cardiology clinicpolyclinic between August 2017 and July 2018. The sample of the study consisted of 80 patients, 40 in the experimental group and 40 in the control group who met the criteria of the study within the specified dates. ''Personal Information Form'', ''Fatigue Severity Scale'', ''Numerical Pain Scale'', ''Pittsburgh Sleep Quality Index'' and ''Blood Pressure Record Form'' were used to collect the data. A total of 7 sessions, one session every day, were applied on the patients in the experimental group. The patients in the control group did not receive any interventions. Arithmetic mean, standard deviation, number, percentage, minimum-maximum value, correlation analysis, Chi-square, t test for independent groups, t test for dependent groups, mann-whitney u test and wilcoxon test were used in the assessment of data. Results: According to the control variables of the patients included in the study, there was no statistically significant difference between the groups except the smoking status (p>0.05).