Ratlarda formaldehit toksikasyonu ile indüklenen nefrotoksisite ve hepatoksisiteye bağlı oluşturulan oksidatif stres üzerine kafeik asit fenetil ester'in koruyucu etkileri
Protective effects of caffeic acid phenethyl ester on oxidative stress due to formaldehyde-induced nephrotoxicity and hepatoxicity in rats
  1. Tez No: 536486
  2. Yazar: HANDAN AYDIN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ATİLA USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, formaldehit (CH2O) ile oluşturulan hepatotoksite ve nefrotoksiteye bağlı gelişen oksidatif stres üzerine, Kafeik Asit Fenetil Ester (CAPE)'in koruyucu etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmada 2-3 aylık 40 adet erkek Wistar Albino türü sıçan kullanıldı. Sıçanlar her grupta 10 hayvan olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna (K) 20 gün oral yolla 10 mg/kg Dimetil sülfoksit (DMSO) ve son 10 gün boyunca intraperitoneal (ip.) olarak serum fizyolojik uygulandı. CAPE grubuna oral yolla 10 mg/kg CAPE ve son 10 gün boyunca ip. olarak serum fizyolojik uygulandı. CH2O grubundaki hayvanlara oral yolla 10 mg/kg DMSO ile son 10 gün ip. yolla 10 mg/kg dozundaki FA uygulandı. CH2O+CAPE grubuna ise oral yolla 10 mg/kg CAPE'nin yanı sıra, son 10 gün boyunca ip. olarak 10 mg/kg dozunda FA enjekte edildi. Çalışma sonunda elde edilen karaciğer ve böbrek hemojenatlarında glutatyon (GSH), malondialdehit (MDA) düzeylerine ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) aktivitelerine bakıldı. Serum örneklerinde ise alaninaminotransferaz (ALT), aspartataminotransferaz (AST), laktat dehidrogenaz (LDH), üre ve kreatinin aktiviteleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine protective effects of caffeic acid phenethyl ester (CAPE) on oxidative stress caused by formaldehyde (CH2O)-induced hepatotoxicity and nephrotoxicity. Forty male Wistar albino rats aged 2–3 months were used. Rats were divided into four groups, with 10 animals in each group, as follows: The control group (C) treated with 10 mg/kg dimethyl sulfoxide (DMSO) orally for 20 days and normal saline intraperitoneally (ip.) for the last 10 days. The CAPE group treated with 10 mg/kg CAPE orally for 20 days and normal saline ip. for the last 10 days. The CH2O group treated with 10 mg/kg DMSO orally and 10 mg/kg FA ip. for the last 10 days and the CH2O+CAPE group treated with 10 mg/kg CAPE orally and 10 mg/kg FA ip. for the last 10 days. Glutathione (GSH) and malondialdehyde (MDA) levels and GSH peroxidase (GSH-Px) activities were investigated in the liver and kidney homogenates obtained at the end of the study. Alaninaminotransferase (ALT), aspartataminotransferase (AST), lactate dehydrogenase (LDH), urea and creatinine activities were measured in serum samples.