Kararlı angina pektorisi olan hastalardasyntax skoru ile hesaplanan koroner arter hastalığı yaygınlığı ve ciddiyetinin sol atriyal deformasyon parametreleri üzerindeki etkileri
The effects of coronary artery disease severity on left atrial deformationparameters in patients with stable coronary artery disease
  1. Tez No: 536504
  2. Yazar: ARZU KALAYCI KARABAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT KIRMA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız, kararlı anjina pektoris (KAP) ile başvuran ve koroner arter hastalığı (KAH) saptanan hastalarda, SYNTAX skoru (SXskoru) ile hesaplanan anjiyografik lezyon yaygınlığı ve ciddiyeti ile iki boyutlu (2D) speckle tracking ekokardiografi (STE) yöntemi ile değerlendirilen sol atriyum deformasyonu paremetreleri arasında ilişki olabileceğini göstermektir. Çalışma planı: Çalışmaya KAP tanısı konmuş 60 hasta (40 erkek 20 kadın) ve bazal özellikleri yönünden benzer 30 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu alındı. Konvansiyonel ekokardiyografik parametrelerle birlikte ventrikül ve atriyal sistolleri sırasında pik sol atriyal strain (sırasıyla, LA-RES ve LAPUMP), ventrikül sistolü sırasında pik sol atriyal strain oranı (LA-SRS), erken diyastol sırasında pik sol atriyal strain oranı (LA-SRE) ve atriyal sistolü sırasında pik sol atriyal strain oranı (LA-SRA) ölçümleri elde edildi. Bulgular: Hastalar SXskoru
Özet (Çeviri)
Objectives: Aim of the present study was to investigate correlation between left atrial (LA) deformation parameters assessed using 2-dimensional (2D) speckle tracking echocardiography (STE) and complexity of coronary artery disease according to SYNTAX score (SXscore) in patients with stable coronary artery disease (SCAD). Study design: Total of 60 moderate-risk SCAD patients (40 men, 20 women) who underwent coronary angiography and 30 healthy controls were included. Measurements of conventional echocardiographic parameters as well as peak LA strain during ventricular systole (LA-RES), peak LA strain during atrial systole (LA-PUMP), peak LA strain rate during ventricular systole (LA-SRS), peak LA strain rate during early diastole (LA-SRE), and peak LA strain rate during atrial systole (LASRA) were obtained. Results: Patients were categorized into 2 groups: low SXscore of