Mandibulada diş çekimi sonrası çekim soketine uygulanan farklı santrifüj değerlerine sahip trombositten zengin fibrinin yeni kemik oluşumu üzerine etkisinin histomorfometri ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of platelet rich fibrin on the new bone formation with different centrifugal values applied after the tooth extractioni̇n the mandi̇ble by hystomorphometry
- Tez No: 536505
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ULU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Trombosit konsantrasyon ürünleri, içerdikleri yüksek orandaki büyüme faktöründen dolayı doku iyileşmesini hızlandırmak için son yıllarda sıklıkla kullanılmaktadır. Farklı trombositten zengin fibrin yapılarının, doku iyileşmesi üzerindeki etkilerini değerlendiren birçok çalışma bulunmaktadır. Farklı santrifüj değerlerinde elde edilen trombositten zengin fibrin konsantrelerinin kemik iyileşmesi üzerindeki etkilerini karşılaştıran çalışma sayısı ise sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı mandibulada diş çekimi sonrası çekim soketine uygulanan farklı santrifüj değerlerine sahip trombositten zengin fibrinin yeni kemik oluşumu üzerine etkisinin, histomorfometri ile değerlendirilmesidir. Bu çalışmaya, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'na başvuran, alt çenede en az 3 adet dişe çekim endikasyonu koyulan ve diş çekim boşluklarına iyileşme sürecinin ardından dental implant uygulanacak 20 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çekim boşluklarının korunması amacıyla diş çekimlerinin hemen ardından soketler 3,7x10mm boyutlarında drille standardize edilip ardından lökositten ve trombositten zengin fibrin (L-TZF) ve Geliştirilmiş trombositten zengin fibrin (A-TZF) uygulanmıştır. Kontrol grubu işlem yapılmadan doğal iyileşmeye bırakıldı. Çekim soketlerine trombositten zengin fibrin (TZF) uygulandıktan sonra 8 hafta beklenmiş, ilgili bölgelerden implant yerleştirilmeden önce trefan frez ile histomorfometrik inceleme amacıyla örnek alınmıştır. Her hastada implantların osseointegrasyonu için protetik tedavi öncesi 3 ay beklenmiştir. Histolojik incelemelerde trombosit konsantrasyon ürünlerinin kemik iyileşmesini istatistiksel açıdan anlamlı şekilde hızlandırdığı görülmüştür. Yapılan histomorfometrik değerlendirmeler, L-TZF'nin A-TZF'den daha uzun süre etki gösteren ve yeni kemik oluşmunu daha etkili şekilde arttıran bir ürün olduğunu göstermiştir. L-TZF'nin ve A-TZF'nin ayrı ayrı tek başlarına soketlere uygulandığ̆ı gruplarda yeni kemik oluşumunun kontrol grubundan daha yüksek oranda gerçekleştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Platelet concentrate products are frequently used in recent years to accelerate tissue healing due to the high growth factor they contain. There are many studies evaluating the effects of different thrombocyte rich fibrin constructs on tissue healing. The number of studies comparing the effects of thrombocyte-rich fibrin concentrates obtained at different centrifuges on bone healing is limited. The aim of this study is to evaluate the effect of thrombocyte-rich fibrin obtained at different centrifugal values on the new bone formation, histomorphometric analysis applied to the extraction socket after extraction in the lower jaw. 20 patients who applied to the Department of Oral and Maxillofacial Surgery, Faculty of Dentistry in İzmir Katip Çelebi University (İKÇU), who had indications of at least 3 teeth extractions in the lower jaw and following dental implantation after the healing process in the extraction sites were included in this study. Immediately after tooth extraction, extraction sockets were standardized with 3,7x10mm sized drills then leucocyte and platelet rich fibrin (L-PRF) and advanced platelet rich fibrin (A-PRF) were applied into the extraction sockets for preservation. But the group was allowed to recover naturally without applying anyhing . After applying PRF to the extraction socket, it was waited for 8 weeks and then samples were obtained for histomorphometric evaluation with trephine burs from the extraction site where the implants planned to be placed. 3 months waited for osseointegration prior to prosthetic rehabilitation. Histological evaluations showed that platelet concentration products significantly increased bone healing statistically. The histomorphometric evaluations showed that L-PRF is a product that has a longer duration of action than A-PRF and increases the formation of new bone at a higher rate. It was determined that in the groups where L-PRF or A-PRF were applied alone, the formation of new bone was higher than in the control group.