Edirne ilinde bulunan dişi Rhipicephalus sanguineus kompleks (Acari: Ixodidae) kenelerinin bazı biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of some biological activities of female Rhipicephalus sanguineus complex (Acari: Ixodidae) ticks in Edirne province
  1. Tez No: 536509
  2. Yazar: HATİCE SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ECE ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yeryüzünde tanımlanan ve sistematikteki yeri belirlenen canlıların %80'den fazlasını teşkil eden arthropodlar en önemli vektörlerdir. Medikal ve veteriner öneme sahip arthropodlar; kan emerek, toksisiteye neden olarak konaklarına zarar verebildiği gibi; aynı zamanda bakteriyel, viral, paraziter, spiroketal ve riketsiyal birçok hastalığı insan ve hayvanlara nakletmektedir. Ülkemiz Arthropoda şubesinde yer alan kenelerin yaşamaları için uygun koşullara sahiptir. Bu çalışmada, Edirne İli'ndeki dişi Rhipicephalus sanguineus kene ekstraktlarının biyolojik aktiviteleri ilk kez araştırılmıştır. Çalışmamızda, Edirne İli'ndeki sert keneler örneklenmiş; teşhisleri yapılmış; kene ekstraktları hazırlanmış ve bunların olası mutajenik etkisi Ames testi ile; olası antimikrobiyal etkisi disk difüzyon testi ile; HeLa (insan servikal adenokarsinoma) ve MEF [Mouse embryonic fibroblast (fare embriyonik fibroblast)] hücre hatlarına olası apoptotik etkileri Annexin-V testi ile; HeLa ve MEF hücre hatlarına olası antiproliferatif etkileri MTT testi ile; HeLa ve MEF hücre hatlarının migrasyonuna olası etkileri Boyden Chamber testi ile incelenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada kene ekstraktlarının hücre hatlarında apoptotik ve antiproliferatif etkisi gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Arthropods are the most important vectors that constitute more than 80% of living species that are identified and taxonomized on Earth. Arthropods which have medical and veterinary importance; may damage their hosts by sucking blood, causing toxicity; and also transmit various bacterial, viral, parasitic, spirochetal and rickettsial diseases to human and animals. Our country has suitable conditions for survival of ticks of the phylum Arthropoda. In this study, we seeked biological activities of extracts of female ticks of Rhipicephalus sanguineus that are found in Edirne Province first time. Our study included the following work flow: sampling and identification of ticks in Edirne Province, preparation of tick extracts, examination of possible mutagenic effects of them by Ames test, examination of possible antimicrobial effects by disc diffusion test; examination of possible apoptotic effects on HeLa (human cervical adenocarcinoma) and MEF (Mouse embryonic fibroblast) cell lines by Annexin-V test, examination of possible antiproliferative effects on HeLa ve MEF cell lines by MTT test and examination of possible effects on migration of HeLa ve MEF cell lines. As a result, apoptotic and antiproliferative effects of tick extracts on tissue cell lines were observed in this study.