Edirne il merkezinde aile sağlığı merkezlerine başvuran hastaların ilaç kullanım davranışlarının araştırılması
Attitudes and behaviours of the patients attending the family health center in Edirne province
- Tez No: 999228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ÖZTORA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Edirne ilinde akılcı ilaç kullanımında son belirleyici olan bireylerin ilaç kullanımı ile ilgili tutumlarının belirlenmesini amaçladığımız çalışmamız Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilecektir. Edirne İl merkezinde bulunan 19 aile sağlığı merkezine 1 haftalık sürede aile sağlığı merkezine başvuran 6133 hastadan %36,8'nin (n=1781) anket doldurmayı kabul ederek çalışmamıza dahil edildi. Hastalara 38 sorudan oluşan anket uygulandı. Çalışmaya 18 yaş üstü, anket doldurarak katılmayı kabul eden hastalar dahil edildi. İletişimi engelleyecek bir problemi bulunanlar ve çalışmaya katılmayı kabul etmeyenler çalışma dışı bırakıldı. Anketler hastalarla yüzyüze görüşülerek dolduruldu. Toplanan anketlerin analizleri bilgisayar ortamında gerçekleştirildi. Hastalara doktora danışmadan ilaç kullanıp kullanmadıkları sorulduğunda;; %52,5'inin doktora danışmadan ilaç kullanmadığı %47,8'inin ise doktora danışmadan ilaç kullandığı, cinsiyete göre ilaç kullanma durumları bakımından anlamlı farkın olmadığı, iş durumlarına göre en sıklıkla öğrenciler (%50,7) en düşük oranda ise emeklilerin (%22,9) doktora danışmadan ilaç kullanandığı, yüksek gelir grubunda düşük gelir grubuna göre daha fazla doktora danışmadan ilaç kullanımı olduğu, eğitim durumlarına göre;; en yüksek oranda lisans/doktora mezunlarının (%60,3), en düşük oranda ise ilköğretim mezunlarının (%29,9) doktora danışmadan ilaç kullandığı bulundu. Sonuç olarak;; hastaların önemli bir bölümü akılcı olmayan ilaç kullanımı davranışında bulunuyorlardı. Öğrenci ve eğitim düzeyi yüksek olanların daha fazla olumsuz davranış sergilediği belirlenmiştir. Gerek doktor tavsiyesi olmadan, gerekse hekimin reçete ettiği ilaçların eksik alınması, uygun olmayan süre ve dozlarda kullanılması akılcı ilaç kullanımında önemli sorunlar oluşturmaktadır. Hekimlerin hastalara hastalıkları ve reçete ettikleri ilaçlar hakkında bilgi vermeleri, tedaviye bağlılığı ve tedaviden yarar sağlamayı arttıracaktır. Eczacıların ise reçete edilen ilacın kullanım şekli, dozu ve süresi hakkında hastaları bilgilendirmeleri hastaların kullanım hatalarını azaltacaktır. Medya ve diğer iletişim araçlarının kullanımıyla akılcı ilaç kullanımı konusunda halk bilinçlendirilmelidir. Ayrıca ilaç kullanım eğitimlerinin erken yaşlarda okul müfredatlarına dahil edilmesi önemli bir yaklaşım olacaktır.
Özet (Çeviri)
Our study that we aim to determine attitudes about rational drug use of decisive people will be conducted in 19 Family Health Center located in the city center of Edirne by getting approval from Trakya University Medical Faculty, Department of Family Medicine. It has been determined that 6133 patients, who consulted to family health center. 36,8 percent of these (n=1781) have included in the study of 38-item questionnaire. Patients over 18 year of age who agreed to participate by filling out questionnaire have been included in the study. Patients who have had a problem to prevent communication and rejected to participate have been excluded from the study. The questionnaires have been filled with face-to-face patient conversation. The collected questionnaires have recorded to a computer to be able to make analysis. When patients are asked whether they are using the medication without consulting to doctor, it has been stated that 52,5% (n=1113) of patients do not use the drug without consulting a doctor (n=668), while 47,8% of them use (n=668). There is no significant difference in terms of using the medication according to genders. According to work situations, students (50,7%) have used medications most frequently without consulting to a doctor, and pensioned patients (22,9%) have the lowest rate. High-income group uses medications without consulting a doctor much more when comparing to a low-income group. According to educational status, degree/doctoral alumni have had the highest proportion of using medications without consulting, while the primary school alumni (29,9%) have had the lowest rate. Consequently, an important part of patients has had irrational drug use behaviors in our study. It has been determined that students and high-educated patients exhibit more negative behaviors. Both the usage of drugs without the advice of doctor, over-the-counter drugs and underutilization of prescribed drugs, usage of inappropriate times and doses have caused significant problems in rational drug usage. Doctors' instructions to patients about their condition and prescribed drugs will increase involvement to and benefit from treatment. The usage errors of patients will decrease if the pharmacists update patients on drug usage, dosage and period. Public should be informed about the rational drug usage by means of communication tools such as newspapers, magazines, television, internet, brochures. Additionally, it will be a significant approach to include drug usage education into school curriculum as a part of health education in early years.