Nedeni bilinmeyen ateş ve inflamasyonda pozitron emisyon tomografi ve bilgisayarlı tomografisinin (PET BT) önemi
Importance of positron emission tomography and computed tomography (PET CT) in fever of unknown origin (FUO) and inflammation of unknown origin (IUO)
- Tez No: 536525
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ YAZISIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş: Nedeni bilinmeyen ateş (NBA) ve nedeni bilinmeyen inflamasyon (NBİ) sık karşılaşılan ve tanısal süreci klinisyenler için zor olan durumlardır. NBA/NBİ'nun araştırılmasında hastalar geniş ve pahalı medikal tetkiklere maruz kalırlar. Bu hastalarda FDG PET/BT altta yatan hastalığın tanısının ortaya çıkarılmasında yardımcı olabilir. Amaç: Bu çalışmanın amacı, NBİ/NBA nedeni ile tetkik edilen hastalarda PET/BT'nin tanısal önemini değerlendirmek, FDG tutulum bölgesi ve dağılım paternlerini tanımlamaktır. Yöntem: Ocak 2014 - Aralık 2017 tarihleri arasında 18F-FDG PET/BT çekimi yapılan 286 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirildi. NBİ ve NBA nedeni ile PET/BT çekilmiş 62 hastanın kesin tanıları, PET/BT görüntü özelliklerini, organ tutulumları ve SUVmax değerlerini incelendi. Bulgular: NBİ/NBA nedeni ile PET BT çekilen 62 hastanın 27'sine (%43.5) romatolojik hastalık, 20'sine malignite (%32.3) ve 6 hastada (%9.7) enfeksiyöz hastalık tanısı konulduğu tespit edildi. PET/BT'nin NBİ/NBA hastalarının %61.6'sında tanıya yardımcı, malignite tanısı alan hastaların %85, romatolojik hastalık tanısı alan hastaların %76'ında anlamlı FDG tutulumu olduğu görüldü. 62 hastanın 11'inin (%17.7) vaskülit tanısı aldığı görüldü. Takayasu arteriti tanısı alan 9 hastanın 7'sinde (%77.7) anlamlı vasküler FDG tutulunu vardı. 7 hastanın 4'ünde diğer görüntüleme yöntemlerinde Takayasu arteritini düşündürecek herhangi bir patolojik bulgu yoktu. NBİ/NBA nedeni ile çekilen malignite ve romatolojik hastalık tanısı alan gruplar arasında PET/BT'de organ FDG tutulumları lenf nodu (p=0.013) ve kemik için (p=0.005) malignite grubunda anlamlı olarak yüksek bulundu. Vasküler tutulum ise (p=0.001) romatolojik hastalık tanısı alan grupta anlamlı olarak yüksek saptandı. PET/BT'de en yüksek FDG tutulum olan organda SUVmax ortalama değeri malignite grubunda anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0.001). Sonuç: Bulgularımız, PET/BT'nin pahalı bir görüntüleme yöntemi olmasına rağmen tanısal süreçte zorluk çekilen NBA/NBI hastalarında yararlı bir görüntüleme yöntemi olduğunu göstermiştir. Bu hastalarda malignitelere ek olarak inflamatuvar hastalıkların gözönünde bulundurulması gerektiği ve vasküler inflamasyonların tespitinde PET/BT'nin diğer görüntüleme yöntemlerine üstün olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background: Fever of unknown origin (FUO) and inflammation of uknown origin (IUO) are common problems and diagnostic process is difficult for clinicians. Patients are exposed to extensive and expensive medical examinations for the identification of the FUO/IUO. FDG PET/CT can help to identify the underlying disease in these patients [1,2]. Objective: The aim of this study was to evaluate the role of PET/CT in patients with FUO/IUO and to identfy FDG uptake sites and patterns. Methods: Total of 286 patients who were performed 18F FDG-PET/CT between January 2014 and December 2017 were evaluated retrospectively. 62 patients who had PET/CT scan for FUO/IUO were examined for definitive diagnosis, PET/CT patterns, organ involvement and SUVmax values. Results: Out of total 62 patients who received PET / CT for FUO/IUO; rheumatic disease in 27 patients (43.5%), malignancy in 20 patients (32.3%) and infectious diseases in 6 patients (9.7%) was found. Clinically significant FDG uptake in 36 patients (61.6%) is found in PET / CT reports of 60 patients with FUO/IUO. 17 of the 20 patients (85%) with malignancy were found to be positive for diagnosis in PET. 19 of the 25 patients (76%) diagnosed with rheumatologic disease FDG uptake was determined. A total of 62 patients who received PET / CT for FUO/IUO 11 (17.7%) were diagnosed with vasculitis. In our study, a total of 9 patients were diagnosed with Takayasu arteritis. Significant vascular FDG involvement was detected (77.7%). Other imaging modalities before PET / CT shows no pathological finding for Takayasu arteritis in 4 of 7 patients. Among the groups diagnosed as malignancy and rheumatologic disease due to FUO/IUO FDG uptake in the PET / CT, lymph node (p = 0.013) and bone (p = 0.005) malignancy group was significantly higher. Vascular involvement (p = 0.001) was significantly higher in the group diagnosed with rheumatic disease. The highest FDG uptake in PET / CT SUVmax mean value was significantly higher in the malignancy group (p = 0.001). Conclusion: Our findings revealed that PET/CT is a useful imaging modality in the FUO/IUO patients who have very difficult diagnostic process for clinicians. In these patients, inflammatory diseases should be considered in addition to malignancies and PET / CT was found to be superior to other imaging modalities in the detection of vascular inflammations.