Tinnituslu normal işitmesi olan bireylerde akustik uyaran varlığında ve uyaran olmaksızın stroop test t-bag form performansının değerlendirilmesi
Evaluation of stroop test t-bag form performance on normal hearing individuals with tinnitus in the presence or in the non-presence of acoustic stimulus
- Tez No: 536526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU MÜJDECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Tinnituslu Normal İşitmesi Olan Bireylerde Akustik Uyaran Varlığında ve Uyaran Olmaksızın Stroop Test T-Bag Form Performansının Değerlendirilmesi Bu çalışmanın amacı; subjektif tinnituslu hastaların akustik uyaran varlığında ve akustik uyaran olmaksızın Stroop test TBAG formu (ST-TBAG) performanslarının karşılaştırılmasıdır. Aynı zamanda tinnitus hastalarının Stroop test TBAG formu performanslarının sağlıklı bireyler ile karşılaştırılarak tinnitusun dikkat süreçleri üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. 18-54 yaşları arasında 40 subjektif tinnitus hastası (Çalışma Grubu) ve 40 sağlıklı birey (Kontrol Grubu) çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılan tüm bireylere kulak burun boğaz muayenesi, odyolojik değerlendirme, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Mini Mental Test uygulandı. Çalışma grubuna Tinnitus Engellilik Anketi (TEA), Vizüel Analog Skalası (VAS) ve tinnitus ölçümleri uygulandı. Tinnitus ölçümleri kapsamında tinnitus eşiği, pitch, loudness, minimal maskeleme seviyesi (MMS) ve rezidüel inbibisyon (Rİ) ölçümleri yapıldı. Tüm bireylere akustik uyaran olmaksızın ya da akustik uyaran ( NB / 75 dB / 1000 Hz) varlığında ST-TBAG formu uygulandı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Stroop Test T-Bag Form Performance on Normal Hearing Individuals with Tinnitus in the Presence or in the Non-Presence of Acoustic Stimulus The purpose of this study is to compare the Stroop test TBAG form (ST-TBAG) performances of the patients with subjective tinnitus in the presence or in the non-presence of Acoustic Stimulus and to determine the effect of the tinnitus on the attention processes by comparing the healthy individuals with the Stroop test TBAG form (ST-TBAG) performances of the patients with tinnitus at the same time. 40 subjective tinnitus patients between the ages of 18-54 (Study Group) and 40 healthy individuals (Control Group) were included in the study. Ear nose threat examination, audiological evaluation, Beck Depression Inventory (BDI) and Mini Mental Test were performed on all the individuals included In the study. Tinnitus Handicap Inventory (THI), Visual Analogue Scale (VAS) and tinnitus measurements were performed on the Study Group. Tinnitus threshold, severity, minimal masking level (MML) and residual inhibition (RI) measurements were performed within the scope of the tinnitus measurements. ST-TBAG form was performed on all individuals in the non-presence or in the presence of acoustic stimulus (NB / 75 dB / 1000 Hz).