Primer Açık Açılı Glokom Ve Psödoeksfoliatif Glokomda Selektif Lazer Trabeküloplasti Tedavisinin Etkinlik Ve Güvenilirliğinin Değerlendirilmesi
Comparison of the efficacy and safety of selective laser trabeculoplasty in cases with primary open-angle glaucoma and pseudoexfoliative glaucoma
  1. Tez No: 536534
  2. Yazar: NECİP KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Selektif lazer trabeküloplasti tedavisi uyguladığımız primer açık açılı glokomlu (PAAG) ve psödoeksfoliatif glokomlu (PEG) hastalarda, tedavinin etkinliğini ve güvenilirliğini değerlendirmek Gereç ve yöntem: Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Glokom Bölümü'nde Mayıs 2006 ve Eylül 2009 tarihleri arasında, PAAG ve PEG tanısıyla Selektif lazer trabeküloplasti (SLT) tedavisi uygulanmış hastaların dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Çalışma kapsamına en az 6 ay takip edilmiş 41 hastanın 57 gözü alındı.Olgular PAAG grubu ve PEG grubu olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Olgular, lazer öncesi ve lazer sonrası takiplerdeki göz içi basınç değerleri, kullandıkları antiglokomatöz ilaç sayısı ile birlikte lazer sonrası görülen komplikasyonlar açısından değerlendirildi. Bulgular: 22 olgudan oluşan PAAG grubunda yaş ortalaması 63±13 (40-84) iken PEG grubunda yer alan 19 olgunun yaş ortalaması ise 67±8 (51-88) idi. Ortalama takip süresi PAAG grubunda 12±4 (6-18) ay ve PEG grubunda 13±4 (6-19) ay idi. PAAG grubunda lazer öncesi ortalama göz içi basıncı 20.8±2.0 mmHg (16-25 mmHg) iken lazer sonrası son kontrolde 17.1±2.3 mmHg (11-22) olarak değerlendirildi (p0,05). Lazer sonrası 1. saatte 2 hastada GİB piki, 1.gün kontrolde, 7 hastada hafif oküler rahatsızlık ve 7 hastada da hafif ve orta derecede ön kamara reaksiyonu görüldü. Sonuç: SLT tedavisi psödoeksfoliatif glokomda, primer açık açılı glokoma göre daha etkin bir tedavi olup, göz içi basıncını düşürmede her iki grupta da güvenilir ve etkili bir yöntem olarak görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the efficacy and safety of selective laser trabeculoplasty (SLT) for patients with primary open-angle glaucoma (POAG) and pseudoexfoliative glaucoma (PEG). Material and Metod: The medical records of patients who underwent SLT treatment for POAG and PEG between May 2006 and Semptember 2009 in the Beyoglu Eye Research and Education Hospital were retrospectively reviewed. Fifty seven eyes of 41 patients who followed at least 6 months were included the study. The patients were divided into two groups as: PAOG group and PEG group. Intraocular pressure (IOP) values, number of anti-glaoucomatous drop, and postoperative complications were evalutaed. Results: The mean age of 22 patients with POAG was 63±13 (40-84) year; while the mean age of 19 patients with PEG was 67±8 (51-88) year. The mean follow-up time was 12±4 (6-18) months in POAG group and 13±4 (6-19) months in PEG group. The average prelaser IOP in these POAG eyes was 20.8±2.0 mmHg (16-25 mmHg), while it was 17.1±2.3 mmHg (11-22) at the last visit (p0,05). Postoperatively, 2 eyes developed IOP peak at first hour; 7 eyes developed mild ocular discomfort at first day, and 7 eyes developed mild to moderete anterior chamber reaction. Conclusion: SLT seems to be an effective and safe treatment to reduce IOP in both POAG and PEG; and it is also more effective in PEG compared with POAG.