Eğitim yapılarında PV kullanımının bina yönelimine göre etkinliğinin değerlendirmesi; Kırıkkale ili için bir araştırma
Evaluation of the effectiveness of pv usage in educational buildings based on building orientation: A case study of Kırıkkale province
  1. Tez No: 937627
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP YEŞİM İLERİSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Artan enerji ihtiyacı ve çevresel kaygılar, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını her zamankinden daha önemli hale getirmiştir. Güneş enerjisi, sürdürülebilirliği ve çevre dostu yapısıyla bu kaynaklar arasında öne çıkmaktadır. Eğitim binaları, geniş çatı yüzeyleriyle PV paneller için uygun altyapı sunarken, bu yapılar üzerinde gerçekleştirilecek enerji iyileştirme çalışmaları çevresel bilinci artırmak ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak adına kritik bir rol oynamaktadır. Çalışmanın temel amacı, mevcut yapı stoğu içerisindeki aynı bölgedeki farklı tip projeler ve yönlenme koşulları için en ideal PV panel kullanımına yönelik bir araştırma yapmaktır. Bu çalışma, Kırıkkale ilindeki eğitim binalarında PV panel uygulamalarının enerji verimliliğine etkilerini incelemektedir. Araştırma kapsamında, farklı yönelim ve plan tiplerine sahip dört eğitim binası seçilmiştir. Karşılaştırma imkanı elde etmek amacıyla iki farklı tip seçilmiştir. Seçilen iki farklı plan tipinden dikdörtgen plan tipine sahip iki okul ile E plan tipine sahip iki okul, yönlenme durumunun değişimi ile PV panel uygulamasındaki kıyaslamalar yapılmıştır. Bu binaların enerji üretim performansları SketchUp, Skelion ve PVsyst yazılımları kullanılarak simüle edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, dikdörtgen plan tipi ve E plan tipindeki binalarda doğu-batı yöneliminin daha verimli olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çatıların enerji üretiminde cephelere kıyasla daha yüksek verimlilik sunduğu belirlenmiştir. Toplam üretilen elektrik maliyeti, konstrüksiyon maliyeti, toplam maliyet ve geri ödeme süresi hesaplanmıştır. Geri ödeme süreleri her modelin konstrüksiyon ve panel maliyetinin sağladığı kazanca oranlanmasıyla hesaplanmış ve sonuç yıl cinsinden ifade edilmiştir. Dikdörtgen plan tipinde D1, E plan tipinde E2 daha uzun geri ödeme süresine sahiptir. Eğitim binalarının çatı ve cephelerine yerleştirilecek PV panellerin enerji üretim performansını karşılaştırmayı, farklı plan tipleri ve yönelimlerinin enerji verimliliği üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Sonuçlar, PV panellerin mevcut eğitim binalarında uygulanabilirliğinin enerji verimliliği açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing energy demand and environmental concerns have made the use of renewable energy sources more important than ever. Solar energy stands out among these sources due to its sustainability and eco-friendly nature. Educational buildings, with their large roof surfaces, provide suitable infrastructure for PV panels, and energy improvement efforts on these structures play a critical role in raising environmental awareness and achieving sustainability goals. The main objective of this study is to investigate the optimal use of PV panels for different types of projects and orientation conditions within the existing building stock in the same region. This study examines the impact of PV panel applications on energy efficiency in educational buildings in Kırıkkale. Within the scope of the research, four educational buildings with different orientations and plan types were selected. Two different plan types were chosen for comparison purposes. Among the selected buildings, two schools with a rectangular plan type and two schools with an E-shaped plan type were compared in terms of PV panel applications with varying orientations. The energy production performance of these buildings was simulated using SketchUp, Skelion, and PVsyst software. The analysis results indicate that an east-west orientation is more efficient for both rectangular and E-shaped plan types. Additionally, it was determined that roofs offer higher efficiency in energy production compared to facades. The total generated electricity cost, construction cost, total cost, and payback period were calculated. Payback periods were determined by comparing the construction and panel costs of each model to the financial gains, and the results were expressed in years. Among the evaluated cases, the D1 model in the rectangular plan type and the E2 model in the E-shaped plan type had longer payback periods. The study compares the energy production performance of PV panels installed on the roofs and facades of educational buildings, analyzing the impact of different plan types and orientations on energy efficiency. The results demonstrate that the application of PV panels in existing educational buildings has significant potential in terms of energy efficiency.