Assessment of the nutritional status of individuals aged 65 and above attending to Istanbul University-Cerrahpasa Cerrahpasa Medical Faculty Hospital Geriatrics Outpatient Clinic
İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Geriatri Polikliniği'ne ayaktan başvuran 65 yaş ve üzeri bireylerin beslenme durumunun değerlendirilmesi
- Tez No: 536554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TANRIÖVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Geriatri, Nutrition and Dietetics, Geriatrics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yaşlanma sürecindeki fizyolojik, psikolojik ve sosyal değişimlerin besin alımını etkilemesinden dolayı yaşlı bireyler malnütrisyon açısından risk altındadır. Bu risk, hastanede kalış süresinin uzaması, fonksiyonel kapasitenin azalması, kötü yaşam kalitesi ve mortalitenin artması ile ilişkilendirilir. Çalışma, standardize mini mental test (SMMSE) skoru 24 puan ve üzeri olan 215 yaşlı birey (%32,6'sı erkek, %67,4'ü kadın) ile yürütülmüştür. Çalışmanın amacı, yaşlı bireylerde beslenme durumu risk taraması ve değerlendirmesi yapmak ve bu durumu etkileyen faktörleri ortaya koymaktır. Bireylerin genel özelliklerini, sağlık durumlarını, beslenme alışkanlıklarını, besin tüketim sıklıklarını ve günlük enerji ve besin ögesi alımlarını saptamak amacıyla anket formu ve 24 saatlik hatırlama yöntemi uygulanmıştır. Beslenme taramasında MNA-uzun form kullanılmıştır. Antropometrik ölçümleri değerlendirilmiştir. Bireylerin yaş ortalamaları 76,1±7,0 yıl, BKI ortalamaları 28,4±5,0 kg/m2 olup, %24,7'si malnütrisyon riskine ve %3,3'ü de malnütrisyona sahiptir.
Özet (Çeviri)
Older adults are under risk of malnutrition since physiological, psychological, and social changes in the aging process affect food intake. This risk is associated with prolonged hospitalization period, decreased functional capacity, poor quality of life, and increased mortality. This study has been conducted on 215 elderly individuals who had standardized mini-mental state examination (SMMSE) score of 24 points and above (32.6% male, 67.4% female). The purpose of the study is to perform risk screening and assessment for nutritional status in elderly individuals and to determine the factors that affect this status. A survey form and 24-hour recall method was applied in order to determine general characteristics of individuals, their state of health, nutritional habits, frequency of food consumption and daily energy and nutrient intake. The MNA-long form was used for nutritional screening. Anthropometric measurements have been evaluated. Mean age has been determined as 76.1±7.0 years, mean BMI as 28.4±5.0 kg/m2, and 24.7% of individuals had malnutrition risk while 3.3% had malnutrition.