65 yaş üstü bireylerin beslenme durumlarının yaşam kalitesi üzerine etkisi
Impact of nutritional status on quality of life of individuals over the age of 65
  1. Tez No: 396507
  2. Yazar: MEHMET AKİF ATAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZERSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ülkemizde yaşlı nüfus artmakta ve yaşlılık dönemi sorunları da giderek önem kazanmaktadır. Bu çalışmada 65 yaş üstü bireylerde beslenme durumları çok yönlü araştırılarak; malnütrisyon, depresyon ve günlük besin tüketim durumlarının sağlıkları ile ilişkileri incelenerek yaşam kaliteleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu araştırma İstanbul Beyoğlu Barın Yurt Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezin'de ki 65 yaş üstü bireyler üzerinde 100 kişi olarak yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre; % 57'si erkek,%43'ü kadındır, %23'ü 75-84 yaş arasında, %35'i 86-94 yaş arasında ve %8'i ise 95 yaş ve üzerindedir. Araştırmaya katılanların %63'ünün yemek saatleri düzenlidir,%22'si günde 2 öğün, %37'si günde 3 öğün, %41'i ise günde 4-6 öğün tüketmektedirler. Besin tüketim durumları ortalama; 1530 kalori(551-2469 kkal), 68,5 gr protein(7,9-131,6 gr), 49,2 gr yağ(6,4-94,4gr) ve 128,5 gr karbonhidrat (58,1-209,3 gr) olarak bulunmuştur. Araştırmaya katılanların; %12'si süt ürünlerini (peynir, yoğurt, tereyağı, ayran vb.) tüketmezken, %78'i günlük 1 porsiyon, %10'u ise günlük 2-4 porsiyon tüketmektedir. Katılımcıların %34'ü her gün, %13'ü haftada 5-6 kez, %42'si haftada 3-4 kez, %11'i ise haftada 1-2 kez meyve tüketmektedir. Bireylerin %19'u malnütrisyonludur, %61'i malnütrisyon riski altında ve %20'si ise normal nütrisyonel durumdadır.
Özet (Çeviri)
In our country, increasing elderly population and old age issues are becoming increasingly important. Nutritional status in people over 65 years in this study investigated versatile; malnutrition, depression and daily food consumption by examining the relationship between health status and impact on quality of life were investigated. This study abroad Istanbul Beyoglu Housing and Aged Care Nursing Center was also carried out on the remains of 100 people aged over 65 individuals. According to the survey; 57% of men and 43% were female, 23% between 75-84 years, 35% between 86-94 years old and 8% are over 95 years old. 63% of those surveyed meal times are regular, 2 meals per day, 22%, 37% 3 meals a day, consume 4-6 meals a day and 41%. The average food consumption status; 1530 calories (551-2469 kcal), 68.5 g of protein (7.9 to 131.6 g), 49.2 g oil (6,4-94,4g), and 128.5 g of carbohydrate (58,1- 209.3 g), respectively. Of those surveyed; 12% of milk products (cheese, yoghurt, butter, buttermilk, etc.) Consummate that,78% of 1 serving per day, consume 2-4 servings daily and 10%. 34% of participants every day, 5-6 times per week, 13%, 42% 3-4 times a week, 1-2 times a week and 11% consume fruits. 19% of individuals who are malnourished, at risk of malnutrition of 61% and 20% is the normal nutritional status. Yesavag the Geriatric Depression Scale has a positive and statistically significant relationship between Score and Daily Life Activity score.