Elektrik enerji kalitesi bakımından bir sağlık tesisinin incelenmesi
Investigation of a health facility by electricity energy quality maintenance
- Tez No: 536586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Elektrik enerji kalitesinin belirlenmesinde kriterlerden bir tanesi de harmoniklerdir. Şebekeyi olumsuz etkileyen harmonik etkilerin eliminasyonu önemlidir. Harmoniklerin etkilerini ortadan kaldırmak veya en aza indirmek amacıyla pasif güç filtreleri sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada tesis olarak önemli bir kurum olan Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi enerji sistemi incelenmiştir. Harmonik analizi sonucu elde edilen veriler, bilgisayar ortamına taşınarak MATLAB/Simulink'de modellenmiştir. Benzetim çalışması sonucu pasif filtre tasarlanarak bozucu etkiler elimine edilmiştir. Tasarımlardan elde edilen sonuçların analizi incelendiğinde; elde edilen sonuçlar Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) harmonik limitleri içerisinde olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Harmonics in determining the quality of energy in electrical power systems and installations are important. These harmonics which cause adverse effects must be eliminated. Passive power filters are widely used to eliminate or limit the effects of harmonics in electrical installations or operations. In this study, the Duzce University Research and Application Hospital which is an important institution was taken up. As a result of the harmonic analysis, the plant is modeled in MATLAB / Simulink by moving to the computer environment. As a result of simulation, a passive filter was designed and the destructive effects were eliminated. When the analysis results obtained from the designs are examined, it is observed that the harmonic limits are within the The Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) standards.