Sosyal ve ekonomik destek alan ailelerde yoksulluk olgusunun değerlendirilmesi: Ümraniye örneği
Poverty analysis of families supported socially and economically: Umraniye example
  1. Tez No: 536623
  2. Yazar: SIDIKA BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULHAKİM BEKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, yoksulluk ve yoksulluğun nedenlerini daha iyi anlamak, yoksullukla mücadelede birçok çözüm aracının var olduğu ve bu mücadelede özellikle sosyal politika araçlarından sosyal ve ekonomik destek hizmet modelinin yerini ve etkinliğini incelemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda sosyal ve ekonomik destekten faydalanan 200 vatandaşa anket uygulaması yapılmıştır. Ankette vatandaşların sosyo-demografik özelliklerinin (yaş, cinsiyet v.b) belirlenmesine, sosyal ve ekonomik destekten faydalanmaya başladıktan sonraki süreçte memnuniyet, yeterlilik ve desteğin katkısını anlamaya yönelik sorular sorulmuştur.“Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir”. Öncelikli olarak sosyo-demografik değişkenlere yer verilmiştir. Elde edilmiş olan demografik bilgilerin analiz edilmesinde tanımlayıcı istatistik (frekans analizi ve betimsel istatistikler), normallik testi Shapiro Wilk, bağımsız grup karşılaştırmasında t testi ve One-way ANOVA testi kullanılmıştır. Sonuç olarak; sosyal ve ekonomik destekten kadın vatandaşların, erkek vatandaşlardan daha çok faydalandığı, desteğin daha çok eğitim ve kira giderlerinde kullanıldığı, destekten faydalanan vatandaşların yaşamlarının rahatladığı, aileye giren gelirin artması ile geleceğe daha güvenle bakmaya başladıkları, yaşlılık nedeni ile iş bulamayan, ciddi ve tedavisi zor olan hastalıklar nedeni ile çalışamayan, ebeveynleri tarafından bakımları sağlanmayıp akraba yanında kalan çocukların desteklendiği vatandaşların sosyal ve ekonomik destekten daha çok memnun olduğu görülmüştür. Anahtar sözcükler; Sosyal yardım, sosyal ve ekonomik destek, yoksulluk, yoksulluk sınırı
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to understand the definition and reasons of poverty, analyze effective solution tools in the fight against poverty and to examine the place and effectiveness of social and economic support service model especially with available social policy tools. For this purpose, 200 citizens benefited from social and economic support had been surveyed. In the survey, questions were asked to understand the satisfaction level of contribution, competence level and support in the process after determining the socio-demographic characteristics of citizens (such as age, gender etc.) that started to benefit from social and economic support.“The data obtained were analyzed in SPSS program”. Priority is given to socio-demographic variables of citizens. Descriptive statistics (frequency analysis and descriptive statistics) wereused to analyze the demographic information, Shapiro Wilk, t test and One-way ANOVA test were used for independent group comparisons. As a result; social and economic support is used more by women citizens than male citizens, support is used mostly in education and rental expenses, citizens who benefit from the support have a better quality life, citizens with increased amount of income entering into family seemed to look more confident to future, especially the one's that can not find work due to age, with serious and difficult health issues, and also whose children are supported by their relatives are more satisfied with social and economic support. Key words; Social assistance, social and economic support, poverty, poverty limit