Sıçrama yüksekliği ölçümünde kullanılacak yeni bir ölçüm sistemi geliştirilmesi
Developing A novel system to evaluate jump height
  1. Tez No: 536624
  2. Yazar: HİKMET GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERKANT MUAMMER KAYATEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Sıçrama yüksekliği anaerobik gücü değerlendirmek için kullanılan saha testlerinden birisidir. Literatürdeki mevcut sıçrama yüksekliği ölçüm yöntemlerinin laboratuvarda maliyetli ekipmanlar gerektirmesi veya hassas ölçüm yapamayan saha testleri kullanması gibi kısıtlılıkları vardır. Bu araştırmanın amacı sıçrama yüksekliğinin ölçümü için taşınabilir, ucuz, kullanımı kolay bir yöntem geliştirmek ve bu yöntemi bilinen yöntemler ile karşılaştırmaktır. Video Hareket Analizi Sistemi (CAM), Lazerli görüntüleme ve ölçüm sistemi (LIDAR, LID), Inersiyal sensörler (IMU), Ultrasonik sensörler (US), kızılötesi sensörler (IR) ve kuvvet sensörü (FSR) ölçüm sistemleri ile yapılan ölçümler referans yöntem olarak kabul edilen fotoelektrik sensörle (PES) yapılan ölçümler ile karşılaştırılmıştır. Yöntem: Araştırmaya sağlıklı 51 erkek gönüllü (23.61±4.62 yaş, 178.46±7.16 cm, 78.55±12.39 kg) katılmıştır. Katılımcılar ölçüm öncesinde içinde sensör sistemlerinin ve kayıt ünitelerinin olduğu bir yelek giymiştir. FSR sensörü koruyucu bir neopren kısım ve velcro bant ile katılımcının ayakkabısı altına yerleştirilmiştir. Son olarak katılımcının vücut kütle merkezine IMU ve aktif işaretçi sabitlenmiştir. Sensörlerin çalışması kontrol edildikten sonra katılımcının elleri belinde sabit olarak 90 s arayla üç kez sıçrama (Counter Movement Jump, CMJ) yapmıştır. PES ile ölçülen en iyi iki şıçrama değerlendirmeye alınmıştır. Sıçramalar yüksek hızda kamerayla tampon tetikleme kullanılarak 2s'lik veri olarak kaydedilmiş ve görüntüler Matlab yazılımı ile işlenmiştir. Farklı yöntemlerle yapılan ölçümler tekrarlayan ölçümlerde ANOVA ile karşılaştırılmıştır. Ölçümlerin referans yöntemler ile uyumunu göstermek için Blant Altman uyum grafiği çizilmiş, Değişim Katsayısı hesaplanmış ve linear regresyon modellemesi yapılarak regresyon formülü gösterilmiştir. Yöntemlerin referans ölçümle korelasyonu iki yönlü, rastgele, tek ölçümde, mutlak uyumu sınıf içi korelasyon ICC (2,1) ile hesaplanmıştır. Ölçümlerin hatalarının değerlendirilmesi için Ölçümün Standart Hatası (SEM) değerleri hesaplanmıştır. Bulgular: US sensöründen alınan sıçrama verileri Doppler etkisi nedeniyle bozulduğu için değerlendirilememiştir. IR sensör verileri LIDAR sensöründen ~500hz hızında gönderilen lazer ışınlarının neden olduğu artefaktlar görülmüş ve işleme alınmamıştır. FSR, CAM, IMU, LID ve PES ölçümleri arasında fark bulunmamıştır (F(3,303)= 2.338, p=.074).
Özet (Çeviri)
Objective: Jumping height is one of test to evaluate the anaerobic power in sports. There are some limitations in available jumping height measurements methods such as expensive equipment demands or nonsensitive measurements. The aim of this study is developing a novel system to evaluate jumping height. Video Motion Capture Analyses (CAM), Laser Imaging Detection and Ranging (LIDAR, LID) system, force sensor (FSR), ultrasonic sensors (US), Infra red (IR) and Inertial movement units (IMU) methods were compared to reference method Photoelectronic sensors (PES). Method: Fifty-one healthy male volunteer (23.61±4.62 year, 178.46±7.16 cm, 78.55±12.39 kg) participated in this study. They wore a vest included sensors systems and record units. FSR sensor was mounted to their shoes using a velcro band. IMU and active marker were placed to the center of mass. After the control of sensors working, they performed three CMJ (arms were stabilized to the body) with 90s recovery. All jumps were recorded as 2s periods by the high-frequency camera using buffer triggering and data was processed in Matlab. Different assessments of jumping height were compared with repeated measurements of ANOVA. The ICC was used to examine the relationships of methods. The SEM and 95% limit of agreement (LOA) method were calculated and showed as Bland Altman plots graphed. Relationships of new methods with reference jumping height assessment were evaulated by intraclass correlation (ICC), 2-tailed. Results: Jumping data, which obtained from the US sensor, corrupted because of the Doppler effect. So these data could not be evaluated. Some artifacts, which are caused by laser beams sent by LIDAR sensor at ~500hz velocity, had seen at the IR data and these data did not process. FSR, CAM, IMU, LID and PES measurements were similar (F(3,303)= 2.338, p=.074).