Amfizemli hastalarda amfizem yaygınlığının arter kan gazı, solunum fonksiyon testi ve hastaların performanslarıyla olan ilişkisi
Relationship between the extent of emphysema in patients with emphysema with pulmonary function test, arterial blood gas and performances of patients
- Tez No: 536654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SULHATTİN ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amfizem, akciğerlerde terminal bronşiyollerin distalindeki hava yollarının, anormal ve kalıcı genişlemesidir. Amfizemde maksimum ekspiratuvar hava akımında azalma, aşırı havalanma, hava hapsi gibi değişiklikler oluşur. Bu değişiklikler ilerleyen dönemde hastaların egzersiz toleransı ve efor kapasitelerini etkiler. Bu çalışmada, amfizemli hastalarda tespit edilen amfizem yaygınlığının hastanın performansı, hastada oluşan obstruksiyonun düzeyi ve hastanın arter kan gazında (AKG) oluşan değişikliklerle olan ilişkisini tespit etmeyi amaçladık. Çalışmamıza, Ekim 2017 – Ekim 2018 tarihleri arasında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Kliniğine başvuran ve tetkikleri yapılan, dosyaları incelenerek daha önce kesin amfizem tanısı almış olduğu belirlenen, cinsiyet farketmeksizin ardışık 55 hasta alındı. Hastaların demografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Hastaların tümüne yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografi (YRBT), solunum fonksiyon testleri (SFT), AKG ölçümü, hasta performansını değerlendirmeye yönelik testler, akciğer kantitatif perfüzyon sintigrafisi yapıldı. Amfizem dağılımı ve yaygınlığının belirlenmesi için YRBT ile değerlendirilen görsel amfizem skoru kullanıldı. Amfizem skorları ile yaş, sigara öyküsü ve beden kitle indeksi arasında anlamlı korelasyon saptanmadı (p>0,05). Amfizem skorları ile zorlu vital kapasite (FVC), 1.
Özet (Çeviri)
Emphysema is an abnormal and permanent expansion of the airways distal to the terminal bronchioles in the lungs. Changes in maximal expiratory airflow, over inflation, air trapping occur in emphysema. These changes affect exercise tolerance and efor capacity of patients in the later period. In this study, we aimed to determine the relationship between the extent of emphysema in patients with emphysema with the performances of the patients, the level of obstruction in the patients and the changes in arterial blood gas (AKG). In our study, 55 patients, without gender discrimination, who were admitted to Cumhuriyet University Faculty of Medicine Chest Diseases Clinic between October 2017 and October 2018 and who were diagnosed as having definite emphysema were included. Demographic and clinical characteristics of the patients were recorded. High resolution computed tomography (HRCT), pulmonary function test (PFT), AKG measurements, tests about performances of patients and lung quantitative perfusion scintigraphy were performed to all patients. Visual emphysema score, which was evaluated by HRCT, was used to determine the severity and extent of emphysema. There was no significant correlation between emphysema scores and age, smoking history and body mass index (p> 0.05). Negative correlation coefficients between emphysema scores and forced vital capacity (FVC), forced expiratory volume in 1 second (FEV1), FEV1 / FVC, carbon monoxide diffusion capacity (DLCO), percent oxygen saturation (SO2), and six-minute walk test (6MWT) were found.