KOAH hastalarında, solunum fonksiyonları, bilgisayarlı tomografi bulguları ve yaşam kalitesi anketi arasındaki korelasyon
The correlation between respiratory functions, computed tomography results and quality of life questionnaire in COPD patients.
- Tez No: 267726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT FINDIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) tüm dünya ülkelerinde, önemli mortalite ve morbidite nedeni olan ve prevalansı giderek artan bir hastalıktır. Hastalığın tanısının konmasında solunum fonksiyon testleri, arter kan gazı incelemeleri ve difüzyon kapasitesi ölçümleri önemli köşe taşlarıdır. KOAH sitemik inflamasyon ve ataklarla seyretmektedir. Bu progresif süreç kişinin yaşam kalitesinde bozukluğa yol açmaktadır. KOAH'ta yaşam kalite testleri hastalığın ağırlığı ve amfizem yaygınlığı ile korele olması beklenir. Yüksek Çözünürlüklü Bilgisayarlı Tomografi (YÇBT) pulmoner amfizem tespit etmede duyarlı ve güvenilir bir yöntemdir. Çalışmamızda orta ve ağır evre KOAH hastalarında solunum fonsiyon testleri, YÇBT bulguları, kan gazları ve Solunum Yaşam Kalitesi Anketi ( ``St George's Respiratory Questionnaire'' ) arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık.Çalışmaya Eylül 2008 - Ekim 2010 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvuran 82 KOAH hastası dosya bilgileri değerlendirdi. Hastaların solunum fonksiyon testleri, arter kan gazları, difüzyon ölçümleri, Solunum Yaşam Kalitesi Anketi ve YÇBT bulguları karşılaştırıldı. YÇBT bulgusu olarak görsel amfizem skorlama yöntemi kullanıldı.Hastaların ortalama yaş 63,1 yıl, VKİ 26,90 (m2/kg), sigara 55 (paket/yıl), KOAH süresi 5,56 yıl ve görsel amfizem skoru 36,87 idi. 82 hastamızın 48'i GOLD evre 2 (%58,5), 34'ü evre 3 (%41,5) idi. Ortalama FEV1%:53.13±12, FVC%:70,62±13, FEV1/FVC%:55,49±8,6, PEF%:51,59±16, FEF25-75%:23,11±7,9, reversibilite: 75±48,7 ml, DLCO%:56,31±17,02 idi. Ortalama arteryel kan gazı değerleri PaO2:70,37±8,3, PaCO2:40,47±5,4, SatO2(%):93,64±2,6 idi. Ortalama Solunum Yaşam Kalitesi Anketi semptom skoru 50,78±15,15, aktivite skoru 60,50±13,4, etkilenim skoru 50,78±14,12, total skoru 54,43±12,89 idi.
Özet (Çeviri)
Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a disease that is an important mortality and morbidity cause and has an ever-mounting prevalance in all over the world countries. The respiratory function tests, arterial blood gases examinations, and diffusion capacity measurements are important quoins in the diagnosis of the disease. COPD progresses with systemic inflammation and attacks. This progressive process leads to breakdown in individual?s life quality. It is expected that the life quality tests in COPD would be correlated with the severity of disease and emphysema diffusity. High Resolution Computed Tomography (HRCT) is a sensitive and confidential protocol in determining of pulomary emphysema. In our study, we aimed to investigate the relation between respiratory function tests, HRCT results, blood gases and the life quality that is evaluated by St George?s Respiratory Questionnaire in the moderate and severe COPD patients who are in the stable period.82 COPD patients who applied to Ondokuz Mayıs University Medicine Faculty Chest Diseases Policlinic between 1 September 2008 and 1 May 2010 were included in the study. The mean age was 63,1 years. Before the HRCT; respiratory function tests, artery blood gases, diffusion measuremets and the Turkish version of St George?s Respiratory Questionnaire questionnaire were performed to the patients. The HRCT assessments were calitatively performed by using visual score method.Average age of the patients was 63.1year and BMI value was 26.90 (m2/kg), the average time after the COPD diagnosis was 5.56 year and the average Visual Emphysema Score determined as 36.87. 48 of 82 patient were GOLD Stage 2 (%58.5), 34 of the paients were GOLD Stage 3(%41.5) . Average pulmonary function test value were ; FEV1%:53.13±12, FVC%:70,62±13, FEV1/FVC%:55,49±8,6, PEF%:51,59±16, FEF25-75%:23,11±7,9, The average reversibl volume determined as; 75±48, 7 ml and DLCO%:56,31±17,02. Average arterial blood gas values were detected as PaO2:70,37±8,3, PaCO2:40,47±5,4, SatO2(%):93,64±2,6. Mean St George?s Respiratory Questionnaire score determined as 50,78±15,15, Mean activity score 60,50±13,4, influence score 50,78±14,12 and the total score determined 54,43±12,89.