Psöriaziform dermatitlerin histopatoloji kayırıcı tanısında immünohistokimyasal olarak GLUT-1, ki-67 ve PCNA antikorlarının kullanımı
The use of GLUT-1, K-67 and pcna antibodies as immunohistochemical substance in the histopathological differential diagnosis of psoriasiform dermatitis
- Tez No: 536669
- Danışmanlar: PROF. DR. OLGUN KONTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Psöriazis toplumların %1-2'sini etkileyen kronik bir dermatozdur. Sıklıkla dirsekler, saçlı deri, lumbosakral bölge, intergluteal sulkus ve glans penis etkilenir. Psöriazis vulgarisin klasik deri lezyonu, hastaların %85-90'ında gelişen yüzeyden kabarık, keskin sınırlı, gümüşsü bir skuam şeklinde olur. Histopatolojik incelemede, belirgin epidermal kalınlaşma, retelerin düzenli biçimde uzaması, granüler tabakanın kaybı, suprapapiller epidermisin incelmesi, parakeratoz, Kogoj'un spongiform mikropüstülleri ve Munro mikroapseleri klasik mikroskopik özellikleridir. Kontakt dermatitler, spongiotik dermatozların önemli bir kısmını oluşturur. Allerjik kontakt dermatit ve irritan kontakt dermatit toplumda sık görülen formlarıdır. Her ikisinde de erken dönemlerinde spongioz, spongiotik veziküller, lenfosit, makrofaj ve Langerhans hücrelerinden oluşan yoğun inflamasyon ve eozinofil varlığı dikkati çeker. Erken lezyonlar bahsedilen özelliklerle tanınırken, uzun süreli lezyonlarda spongioz azalır ve psöriaziform epidermal hiperplazi gelişir. Bu dönemlerde psöriazisten ayrımı zor olabilir. Pek çok dermatolojik hastalıkta immünohistokimyasal antikorların ayırıcı tanıda yardımcı olabileceği bilinmektedir. Psöriazis ve kontakt dermatiti güvenilir biçimde ayırabilen immünohistokimyasal bir belirteç olmamakla birlikte çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmada glukoz transferinde rol alan GLUT-1, hücre proliferasyonu gösteren Ki-67 ve PCNA immünohistokimyasal antikorlarının bu amaçla kullanılabilirliği araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Bu çalışmada, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2012-2017 yılları arasında kontakt dermatit ve psöriazis tanısı almış hastaların lezyonlu parafin blokları, kontrol grubu olarak 2016-2017 yılları arasında redüksiyon mamoplasti materyallerindeki deri dokuları kullanıldı. Hematoksilen eosin boyalı kesitlerde tanıda kullanılan histopatolojik bulgular kaydedildi. Parafin bloklardan elde edilen kesitlere GLUT-1, PCNA ve Ki-67 antikorları immünohistokimyasal yöntemlerle boyandı. Çıkan sonuçlar SPSS 15 programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Hiperkeratozun varlığı ve şiddeti, akantozun varlığı ve düzenli olup olmaması, granüler tabakada azalma olup olmaması, bazal hücre vakuolizasyonunun varlığı, suprapapiller epidermal incelme ve iltihabi hücrelerin çeşitliliği, psöriazis ve kontakt dermatit grupları arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık gösteriyordu. Kogoj'un spongiform püstülü ve Munro mikroapsesi psöriazis vakaları için en önemli bulgu idi. Mitoz sayısı, lenfosit egzositozu, intrasellüler ödem ve spongioz ile nekrotik keratinosit sayısı açısından anlamlı fark yoktu. Çalışmamızda psöriazis ve kontakt dermatit grupları arasında Ki-67 ve PCNA boyanmaları açısından fark bulunamadı. GLUT-1 yaygınlığı da benzerdi ancak GLUT-1 şiddeti açısından gruplar arasında fark vardı. GLUT-1 ile orta şiddette boyanan vaka yüzdesi psöriazis grubunda fazla iken, şiddetli boyanma yüzdesi kontakt dermatit grubunda daha fazla idi. Sonuç: Bu çalışmada Glut-1 şiddetinin psöriazis ve kontakt dermatit ayırıcı tanısında yardımcı olabileceği bulunmuştur. Glut-1 ile şiddetli boyanma kontakt dermatiti desteklemektedir. Glut-1 yaygınlığı, Ki- 67 ve PCNA boyanma özellikleri ise bu ayrımda yararlı bulunmamıştır. Bu çalışmada ayrıca histolojik bulgular irdelenmiştir ve çok sayıda histolojik bulgunun istatistiksel açıdan anlamlı olacak şekilde kontakt dermatit ile psöriazis ayrımında yol gösterici olabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objectives: Psoriasis is a chronic dermatosis affecting 1-2% of the populations. Frequently affected areas are elbows, scalp, lumbosacral region, intergluteal sulcus and glans penis. The classic skin lesion of psoriasis vulgaris is a silvery, scaly, well demarcated lesion that founds 85-90% of patients. In the histopathological examination, prominent epidermal thickening, regular extension of the rete ridges, loss of the granular layer, suprapapillary epidermis thinning, parakeratosis, spongioform micropustules and Munro microabscess are classical microscopic features. Contact dermatitis is an important part of spongiotic dermatoses. Allergic contact dermatitis and irritant contact dermatitis dermatitis are common forms in society. In the early stages, intense inflammation and eosinophilia consisting of spongiosis, spongiotic vesicles, lymphocytes, macrophages and Langerhan's cells are noticed. While early lesions are characterized by the mentioned features, spongiosis reduced in long-term lesions and psoriasiform epidermal hyperplasia develops. At this period of ilness histopathologically it may be difficult to distinguish chronic allergic contact dermatitis from psoriasis. It is known that immunohistochemical antibodies in many dermatological diseases may be helpful in differential diagnosis. While not a reliable immunohistochemical marker found for distinguishing psoriasis and contact dermatitis, studies on this subject continue. In this study, we aimed to investigate the usefulness of GLUT-1, Ki-67 and PCNA (as a marker of cell proliferation) immunohistochemical antibodies for this purpose. Materials and Methods: Lesional paraffin blocks of patients with contact dermatitis and psoriasis between 2012 and 2017 in Department of Pathology, Erciyes University Medical Faculty were used. As a control group, between 2016 and 2017, the skin texture of the reduction mammoplast materials was used. GLUT-1, PCNA and ki-67 markers were stained with immunohistochemical methods in sections obtained from paraffin blocks. The results were analyzed using the SPSS 15 program. Results: The histopathological features of psoriasis and contact dermatitis cases were different. The presence and severity of hyperkeratosis, the presence or absence of acanthosis and regularity, the decrease in granular layer, the presence of basal cell vacuolation, the suprapapillary epidermal thinning and the variation of inflammatory cells showed statistically significant differences between the groups. Kogoj's spongiform pustule and Munro microabcesses was an important finding for psoriasis cases. There were no significant differences in the number of mitosis, lymphocyte exocytosis, intracellular edema, and spongiosal and necrotic keratinocyte counts. In our study, there was no difference between the groups of psoriasis and contact dermatitis in terms of Ki-67 and PCNA staining. GLUT-1distribution was also similar. There was a difference between the groups in terms of GLUT-1 intensity. The percentage of cases with moderate glut-1 staining was higher in the psoriasis group, whereas the percentage of severe staining was higher in the contact dermatitis group. Conclusion: GLUT-1severity was different between the groups. Strong painting with GLUT-1 is favours the contact dermatitis. Given that immunohistochemical studies might provide additional help in such cases, no difference was found between Ki-67 and PCNA staining used in this study. GLUT-1 distribution was also similar. In this study, histological findings were also investigated and it was found that many histological findings could lead to discrimination between contact dermatitis and psoriasis as statistically significant.