Erken dönem mikozis fungoides olgularında morfometrik analizi
  1. Tez No: 164209
  2. Yazar: MEHMET GAMSIZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT DEMİRİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
VI. ÖZET: Erken dönem mikozis fungoides tanısını koyabilmek, klinik ve histopatolojik olarak çoğu zaman zordur. Erken dönem mikozis fungoidesin histopatolojik özellikleri sıklıkla likenoid, psöriyasiform ve spongiyotik reaksiyon paterni gösteren inflamatuar dermatozlara benzer. Moleküler çalışmalar erken dönem mikozis fungoides lezyonlarında epidermisteki T lenfositlerin monoklonal (neoplastik) olduğunu göstermiştir. Bu evrede dermişte poliklonal (reaktif) T lenfositler, monoklonal olanlardan daha fazla bulunur. Bu nedenle intraepidermal ve dermal lenfositlerin nükleer morfometrik özelliklerinin karşılaştırılması doğru tanı koymada faydalı olabilir. Bu çalışmada, nükleer morfometrik özelliklerin mikozis fungoides tanısını koymada yardımcı olup olmadığı araştırılmıştır. Bu çalışmada 25 adet erken dönem mikozis fungoides olgusunu ve 30 adet ekzositozis gösteren inflamatuar dermatoz olgusunu inceledik. Görüntü analizi sistemini kullanarak; çekirdek alanı, çekirdek çevresi, teğet poligon alanı, teğet poligonu çevresi, eşit alanlı daire çapı, dairesellik oranı, kısa çap ve uzun çap değişkenleri; intraepidermal ve dermal lenfositlerde ayrı olarak ölçülmüştür. Mikozis fungoides ve inflamatuar dermatozlar arasında, yukarıda bahsedilen tüm değişkenlerde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p değeri £ 0.01). özetle, mikozis fungoides olgularında intraepidermal lenfositlerin nükleer çapı, nükleer alanı ve nükleer kontur düzensizliği dermal lenfositlere göre daha fazla bulunmuştur. Her vakadaki ortalama epidermal lenfositik değişkenler, dermal lenfositik değişkenlere oranlanmıştır (epidermal lenfositik değişken / dermal lenfositik değişken). Bu oranlar kullanılarak "cut off' değerleri hesaplanmıştır. Sonuç olarak; intraepidermal ve dermal lenfositlerin nükleer morfometrik özelliklerinin karşılaştırılmasının erken dönem mikozis fungoides lezyonlarının tanısında faydalı bir yöntem olabileceğini düşünmekteyiz. 55
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY: The clinical and histopathological diagnosis of early mycosis fungoides is often difficult. Histopathological features of early mycosis fungoides freguently overlap with those of various inflammatory dermatoses showing lichenoid, psoriasiform and spongiotic reaction patterns. Molecular studies have demonstrated monoclonal (neoplastic) population of T lymphocyte in the epidermis in the early stage of mycosis fungoides. in this stage polyclonal (reactive) T lymphocytes are more common in the dermiş than monoclonal T lymphocytes. Therefore, comparisons of the morphometric nuclear features of intraepidermal and dermal lymphocytes may be useful for a correct diagnosis. in the present study, we investigated whether the nuclear morphometric properties provide an additional criteria for the diagnosis of mycosis fungoides. in the present study we examined 25 cases of early stage mycosis fungoides and 30 cases of various inflammatory dermatoses showing exocytosis. The variables of nuclear area, nuclear perimeter, area convex hull, perimeter convex hull, diameter equivalent circle, form factor, minimum feret and maximum feret were measured separately in intraepidermal and dermal lymphocytes by using an image analysis system. There was a statistically significant difference (p value £ 0.01) in ali of the above mentioned variables between early stage mycosis fungoides and inflammatory dermatoses. Briefly, nuclear perimeter, nuclear area and nuclear contour irregularity of intraepidermal lymphocytes were higher than those of dermal lymphocytes in mycosis fungoides cases. For each case, the ratio of epidermal lymphocytic variables to dermal lymphocytic variables (epidermal lymphocytic variable / dermal lymphocytic variable) was calculated. The cut off values were determined through these ratios. Conclusively, we suggest that comparisons of the nuclear morphometric features of intraepidermal and dermal lymphocytes may be a useful method in the diagnosis of early stage mycosis fungoides lesions. 56