Primer immun trombositopeni hastalarının tedavi öncesi ve sonrası hemogram verilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 536675
  2. Yazar: SENA YERAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Primer trombositopenik purpura (İTP) hem çocukları hem de yetişkinleri etkileyen otoantikor aracılı en sık görülen hemostaz bozukluklarından biridir. Kortikosteroidler ve IVIG, akut İTP için ilk basamak tedavilerdir. ITP için ikinci basamak tedaviler splenektomi, rituksimab, trombopoietin reseptör agonistleri, yüksek doz kortikosteroidler ve immünosupresörleri içerir. Çalışmamızda amaç son 5 yılda tedavi gören İTP hastalarının tedavi öncesi ve sonrası hemogram verilerini karşılaştırarak tedavi yöntemleri sonrası görülebilecek anlamlı değişiklikleri değerlendirmek,trombosit indekslerinin relaps ile ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamızda tedavi ve takibi Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Hematoloji Bilim Dalı tarafından yapılan 71 hastanın demografik bilgileri, tedavi endikasyonları, uygulanan tedaviler ve tedavi yanıtları, tedavi öncesi ve sonrası hemogram verileri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası hemogram verileri Wilcoxon rank-sum testleri kullanılarak karşılaştırıldı. Bulgular: 71 hastanın 26'sı erkek(% 36,6) ,45 'i kadın(% 63,4) idi. Hastaların teşhis anında ortanca tanı yaşı 34 (18-77) idi. Steroid alan 34(%47.8) hasta saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Primary thrombocytopenic purpura (ITP) is one of the most common autoantibody-mediated hemostasis disorders affecting both children and adults. Corticosteroids and IVIG are the first-line treatments for acute ITP. Secondary therapies for ITP include splenectomy, rituximab, thrombopoietin receptor agonists, high-dose corticosteroids and immunosuppressors. The aim of this study is to evaluate the significant changes that can be seen after treatment methods by comparing the pre-treatment and post-treatment hemogram data of ITP patients treated in the last 5 years, and to evaluate the relationship between platelet indices and relapse. Material and Methods: In this study, demographic information, treatment indications, treatment and treatment responses, and preoperative and postoperative hemogram data of 71 patients who were performed by Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Hematology were evaluated retrospectively. Hemogram data of the patients were compared using Wilcoxon rank-sum tests before and after treatment. Results: Of the 71 patients, 26 were male (36.6%) and 45(63.4%) were female. The median age at diagnosis was 34 (18-77) years. 34 (47.8%) patients were found to have steroids.