EMC yankı odalarında karıştırıcı parametrelerinin elektrik alan düzgünlüğüne etkisinin incelenmesi ve modellenmesi
Investigation and modelling of the effect of stirrer parameters on electric field uniformity in EMC reverberation chambers
  1. Tez No: 536674
  2. Yazar: BÜLENT URUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNA GÖKSU, PROF. DR. SELÇUK HELHEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yankı odaları, geniş çalışma hacimleriyle ön uyumluluk test aşamasında sonuca ilişkin yüksek yaklaşıklıkla cevap verebilmektedirler. Bu odalar, tam yansımasız test ortamlarına nispeten düşük kurulum maliyetleri nedeniyle alternatif olarak görülen elektromanyetik ölçüm test ortamlarıdır. Temel çalışma prensibi, oda içerisine yerleştirilen ve ayna görevi yapan yansıtıcı/karıştırıcı elemanlar ve yüksek iletkenliğe sahip oda duvarları aracılığı ile geniş bir hacimde elektrik alan bileşenlerinin oda içerisinde yayılıp alan bileşenlerinin birbirini sönümlemesiyle test ortamı içerisinde elektrik alan düzgünlüğünü garanti etmektir. Bu tez çalışmasında yankı odası içerisinde 6 farklı parametrenin (karıştırıcı konumu, yüksekliği, boyutu, şekli, oda boyutları, verici anteni konumu) elektrik alan düzgünlüğüne etkisi incelenmiş ve yankı odası içerisindeki elektrik alan seviyesinin verici antenin konumuna bağlı olarak belirlenmesi için veri madenciliği ile bir model önerisinde bulunulmuştur. Buna göre karıştırıcının oda içerisine eklenmeden elektrik alan düzgünlüğünün sağlanamayacağı görülmüştür. Karıştırıcının ve verici antenin konumunun standartlar tarafından önerilen limitlerin sağlanması noktasından hayati bir öneme sahip olduğu ve karıştırıcı yüksekliğinin ve oda boyutlarının elektrik alan düzgünlüğüne çok az bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Karıştırıcı boyutu ve şeklinin oda içerisindeki elektrik alan düzgünlüğüne ise ciddi bir etkisi olduğu ortaya konulmuştur. Ayrıca önerilen veri madenciliği metodu ile oda içerisindeki elektrik alan seviyesinin R=0,96 başarı oranı ile klasik benzetim metoduna göre çok daha kısa bir sürede yapılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Reverberation Chambers are able to respond with high approximation in the preliminary compatibility test stage with large working volumes. These chambers are electromagnetic measurement test environments, which are seen as alternative because of relatively low installation costs for anechoic chambers. The basic operating principle is to guarantee the electric field uniformity in the test environment by propagation of electric field components and fading each other with reflective stirrer placed inside the room and the high-conductivity chamber walls. In this thesis, the effect of 6 different parameters (stirrer location, height, size, shape, room dimensions, transmit antenna location) on electric field uniformity in the reverberation chamber is investigated and a model with data mining for determining the electric field level in the reverberation chamber depending on the location of the transmit antenna. Accordingly, it is seen that the electric field uniformity could not be achieved without placing the stirrer into the room. It has been concluded that the location of the stirrer and the transmitting antenna is of vital importance from the point of providing the limits recommended by the standards, and that the stirrer height and room dimensions have little effect on the electric field uniformity. It has been shown that the stirrer size and shape have a serious effect on the electric field uniformity in the chamber. In addition, it has been determined that the level of electric field in the reverberation chamber can be performed in a much shorter time compared to the classical simulation method with a success of R=0,96 ratio in the chamber with the proposed data mining method.