Kalp yetmezlikli köpeklerde hemostazisin değerlendirilmesine yeni bir yaklaşım: Platelet proteomik profili
A new approach to the evaluation of hemostasis in dogs with heart failure: platelet proteomic profile
  1. Tez No: 536679
  2. Yazar: PINAR LEVENT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kalp yetmezliğinde plateletlerin aşırı artmış aktivasyonuna bağlı komplikasyonlar oluşabilmektedir. Hemostazis ve kardiyovasküler hastalıklar üzerine veteriner hekimlik alanında moleküler düzeyde yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu amaçla bu çalışmada doğal koşullarda kalp yetmezliği gelişen köpeklerde hemostazis (koagülasyon) değişimlerinin platelet proteomik profili ile detaylandırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada materyal olarak farklı ırk, yaş ve cinsiyetten toplam 20 köpek kullanılmıştır. Çalışmada kontrol grubu (n=10) ve test grubu (n=10) olarak iki grup oluşturulmuştur. Klinik, laboratuvar ve kardiyolojik muayene sonuçlarına göre sağlıklı olan köpekler kontrol grubuna, kronik kalp yetmezliği tanımlanan köpekler de test (hasta) grubuna dahil edilmiştir. Her bir köpekten platelet izolasyonu yapılmış ve pelletler analizlere kadar -80 derecede muhafaza edilmiştir. Platelet proteomları UPLC-ESI/QTOF/MS analizi ile belirlenmiştir. Platelet proteomları Canis lupus familialis'e göre tanımlanmıştır (n=107).
Özet (Çeviri)
Heart failure can cause haemostatic complications due to platelet over- activation. There is not enough information on the molecular relationship between hemostasis and cardiovascular diseases in veterinary medicine. Thus, in this study, it was aimed to elaborate hemostasis (coagulation) changes with the platelet proteomic profile in dogs with naturally occurred heart failure. The material of this study consisted of totally 20 dogs with different breed, age, and sexes. Two different group were designed; control (n=10) and test groups (n=10). Based on the physical, laboratory and cardiologic examination results, dogs were included into control (healthy) group, or dogs with heart failure were enrolled into test group. Platelet isolations were performed from each dog, and platelet pellets were stored -80 C until analysed. Platelet proteomes were identified by use of UPLC- ESI/QTOF/MS method.